válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstrašnější smrt? V útrobách bronzového býka krále Falarise

Když se ve starověku nebo středověku rozhodli vás popravit, měli jste dost často jistotu, že to nebude bezbolestná smrt. Stětí mečem v takovém případě byla ještě ta nejlepší možnost. Vládci se předháněli v tom, jak rafinovaněji a bolestněji usmrtit člověka. Prim v tom hrál tyran Falaris a jeho děsivý zpívající bronzový býk.

Tomáš Chalupa 22. února 2016

Falaris byl klasický starověký despota vládnoucí městu Agrigento na Sicílii v letech 570 až 554 před naším letopočtem. V mučení a popravách se doslova vyžíval. Nechal si na svůj dvůr zavolat aténského řemeslníka Perilause a požádal ho, aby mu postavil bronzového býka, který by sloužil jako hudební nástroj, umělecké dílo a popravčí komora v jednom. Možná s tím nápadem přišel sám Perilaus, to už se dnes nedovíme. Každopádně řemeslník úkol splnil. Z bronzu odlil dutého býka. Bočními dvířky do něj mohl být vložen člověk. Pak už stačilo jen rozdělat pod břichem býka oheň a udržovat ho, dokud se býk nerozžhavil. Nebožák uvnitř pak zažíval nekonečná muka, kdy byl doslova pečen zaživa. Zpravidla u toho řval bolestí a tento zvuk se ústy býka linul ven. Takže to nakonec byl i hudební nástroj.

Obraz od malíře Pierra Woeiriota z roku 1562

Obraz od malíře Pierra Woeiriota z roku 1562

Perilaus býka tyranovi ukázal a ten byl nadšen. Jen nevěřil, že zvuk se bude skutečně linout tak, jak řemeslník slíbil. Chvíli se dohadovali a pak nařídil Falaris, aby Perilause do býka zavřeli. První obětí svého vynálezu se tak stal sám Perilaus. Ten sice nezemřel v býkovi, protože polomrtvého a zpečeného ho z něj nakonec vytáhli, ale Falaris ho ihned poté nechal shodit z útesu.

Nakonec v bronzovém býku skončil i sám Falaris. Když ho porazil další despota Telemachus, svého soka nechal zaživa upéct v jeho vlastním popravčím zařízení. Bronzový býk je dodnes považován ze jeden z nejkrutějších nástrojů na usmrcení nebo mučení člověka.

Další články

Zavří­t reklamu