válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstrašnější kat v dějinách, nosil leteckou kuklu a řeznickou zástěru. Vlastní rukou zabil 50 tisíc lidí!

Vasilij Blochin je nejstrašnější kat v lidské historii. Vlastní rukou zabil na 50 tisíc lidí a ve stalinistickém systému to dotáhl až do hodnosti generálmajora. Od mládí byl fanatický člen Komunistické strany. Pro stranu byl ochoten udělat cokoliv, čehož si jeho nadřízení zřejmě brzy všimli a brzy se rozhodli jeho zálibu ve vraždění využít.

Tomáš Chalupa 8. září 2014

Není jasné, kdo byl jeho první obětí, ví se jen, že to bylo v roce 1924, to bylo Blochinovi 29 let. To už pracoval pro Čeku, tehdejší tajnou službu, která si ho vyhlédla pro jeho bezskrupulóznost. Jak uvedli jeho nadřízení, zabíjení mu nečinilo naprosto žádné problémy.Od první popravy ve sklepeních Lubjanky zabíjel prakticky denně po dobu neuvěřitelných 29 let. Nezabíjel ranou do týla, protože jak sám řekl, je kolem toho spousta krve, ale snažil se střílet své oběti do krku, aby přetnul míchu. Jeho další specialitou byla pistole Walther PP, kterou používal místo běžných, ale nespolehlivých ruských Nagantů vz. 1895. Walthery si s sebou k popravám nosil vždy v osobním kufříku.

Vasilij_Blochin

Vasilij_Blochin

Jeho zručnosti ve vražedném řemesle si všiml samotný Stalin, který mu začal svěřovat popravy svých bývalých blízkých spolupracovníků, kteří u něj upadli v nemilost. Před hlavní Blochinova waltheru se ocitli Ježov, Kameněv, Tuchačevskyj, Zinovjev a další.Největší úkol však Blochonovi připadl v roce 1940. Na tajné poradě u Stalina totiž bylo rozhodnuto, že je potřeba zlikvidovat polský důstojnický sbor, ale také veškerou inteligenci, příslušníky kněžského stavu, podnikatele … Část Polska byla okupována Sovětským svazem a zajatecké tábory byly plné desetitisíců Poláků. Nechvalně známé zabíjení polských důstojníků v Katyňském lese byla jeho práce, stejně tak řádil v Kalinině, kam byli dopravováni polští vězni z Ostašovského tábora.

Blochinův_Walther

Blochinův_Walther

Popravy probíhaly podle předem daného scénáře. V rudě vymalovaném předpokoji vězně čekala tříčlenná komise, která mu položila pár otázek ohledně identifikace. Pak byly dotyčnému nasazeny pouta a byl převeden do další místnosti. Tam mu Blochin přiložil k hlavě pistoli a zmáčkl spoušť. To bylo vše. Blochin sám se ve své práci vyžíval. Nosil koženou kapuci, dlouhou řeznickou zástěru, kožené rukavice až po loket a leteckou kuklu s brýlemi.

Blochinův_hrob

Blochinův_hrob

Blochin pracoval metodicky dlouhé hodiny bez nejmenší přestávky. Za noc byl schopen sám zabít 300 lidí. Vraždění Poláků z Ostašovského tábora mu trvalo měsíc a půl. Když vše skončilo, pro své spolupracovníky uspořádal tradiční pitku vodky. Za svůj nebývalý výkon byl odměněn Řádem rudého praporu. Později byl povýšen do hodnosti generálmajora. Neupil se k smrti, ani nespáchal sebevraždu, jak se tradovalo. Dál pokračoval v tom jediném, co uměl, zabíjení lidí. Zemřel na mrtvici v roce 1955, poslední popravu provedl o dva roky dříve. Je pohřben v Aleji zasloužilých na hřbitově v centru Moskvy. Na jeho náhrobku stojí: Věčná paměť.

Další články

Zavří­t reklamu