válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstrašnější Japonec ze všech – ďábelský Pták Watanabe

Nejstrašnější Japonec ze všech – ďábelský Pták Watanabe

Japonské zajatecké tábory ve 2. světové válce byly pro všechny vězněné vojáky peklem na zemi. Japonci se zajatci zacházeli mimořádně krutě, přesto se našel jeden, jehož krutost předčila všechny ostatní. Báli se ho i samotní Japonci. Říkalo se mu Pták.

Tomáš Chalupa 10. září 2014

Mucuhiro Watanabe byl desátníkem v zajateckém táboře Omori. Nebyl tedy ani důstojníkem, ani velitelem tábora, přesto všichni věděli, že právě on v něm vládne. Jeho povaha byla směs děsivé krutosti, sebelítosti a sexuálního sadismu. Podle mnohých byl jednoduše blázen. Jeho mysl jakoby se upnula na jediné, týrat a mučit uvězněné zajatce.

Zajatci

Zajatci

Watanabe bil zajatce každý den, lámal jim žebra, prorážel ušní bubínky, vyrážel zuby, jednomu utrhl kus ucha, pravidelně bil muže do úplného bezvědomí. Jednoho starého zajatce přivázal ke stromu a nechal ho tam několik dní, jiného zavřel jen ve spodním prádle v mraze do dřevěné boudy na celý týden. Další zajatec se u něj musel tři týdny každé ráno hlásit o ránu do hlavy.

Zajatec

Zajatec

Watanabe byl pojem, který děsil celé Japonsko. Velitelé ostatních táborů o něm dobře věděli a vzpurné vězně k němu posílali „na převýchovu“. A Watanabe se toho vždy rád zhostil. Týral vězně i psychicky. Nutil je celé hodiny v pozoru salutovat pahýlu stromu, klanět se půl dne dýním na poli, zabavoval fotografie a osobní dopisy vězňů. Podle všeho si na lidech vybíjel svou nekonečnou frustraci, že nebyl povýšen na důstojníka. Právě důstojníci se od něho také dočkali nejhoršího zacházení.

Zajatecký tábor

Zajatecký tábor

Jedním z nich byl americký pilot Louis Zamperini. Olympionik a vynikající běžec prožil 47 dní v nafukovacím člunu po té, co jeho letadlo havarovalo uprostřed oceánu. Ustanovil tak rekord, který dosud nikdo nepřekonal. Když ho našli Japonci, netušil, že peklo, kterým právě prošel, bylo ničím proti tomu, co jej čeká. Watanabe se na Zamperiniho doslova upnul. Smysl jeho existence se smrsknul na naprosté zničení tohoto konkrétního muže. Bil ho každý den do bezvědomí. Nutil ho dělat kliky uprostřed latríny, mlátil ho těžkou přezkou svého pásku, který roztáčel jako řemdih. Když si Zamperini zlomil při práci v uhelném skladu kotník, Watanabe ho do něj pravidelně kopal. Jednou donutil dvě stě vězňů tábora, aby udělali řadu a každý praštil Zamperiniho do hlavy. Jindy ho zase nechal stát hodinu s desetikilovým trámem nad hlavou.

Louis Zamperini

Louis Zamperini

Zamperini jeho mučení přesto přežil, byť několikrát byl na pokraji smrti. Po válce nastal hon na japonské válečné zločince, ale Pták unikl do hor a podařilo se mu zmizet. Žil v odlehlé horské vesnici jako pomocník místního farmáře. Později se stal prodejcem pojistek a přestal se skrývat. Zemřel jako poměrně bohatý muž a nikdy se za své činy neomluvil.

Další články

Zavří­t reklamu