válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstrašidelnější had na světě? S pavoukem na chvostu!

+ 1 fotka+ 2 fotky

Jako by nestačilo, že hadi jsou strašliví sami o sobě a svými „jedovatými tesáky“ nahánějí strach, vytvořila příroda tvora, kterým hrůzostrašnost těchto plazů dovedla do krajnosti: zmiji, která má ocas a k tomu ještě s pavoukem!

Markéta Oderská 23. února 2015

Poprvé byl tento had spatřen před téměř 40 lety v horských oblastech západního Iránu. Nikdo mu tenkrát nevěnoval zvláštní pozornost, neboť se mělo za to, že jde o ojedinělý exemplář s genetickou poruchou nebo zhoubnou nemocí. Jenže když se podobný jedinec objevil v roce 2001, začali biologové tušit, že jde o zvláštní druh zmije, jejíž ocas není fyzickou deformitou, ale jejím charakteristickým a poznávacím znakem.

Poprvé byl tento had popsán až v roce 2006. „Na jeho konci je taková velká oranžová či šedá cibulka a kolem podivuhodně dlouhé a tenké šupiny. Dohromady tyhle prvky vypadají tak trochu jako nohy a břicho nějakého pavouka nebo jeho příbuzných,“ popisoval na stránkách National Geographic vědecký blogger Ed Yong. Když had svým ocasem zavrtí, vznikne dojem pohybujícího se pavouka.

Není to žádný evoluční úlet, ale docela chytrý trik, jímž tato zmije láká svoji kořist podobně, jako rybáři vábí ryby rybářskými muškami. Vědci si tuto domněnku ostatně už otestovali. Do ohrady s hadem umístili kuře, a jak správně předpokládali, opeřenec se skutečně nechal zlákat falešným soustem na hadím ocase. Jakmile se k hadu přiblížil a klovl ho do ocasu, had svoji návnadu okamžitě zatáhl a do kuřete zaťal své jedové „tesáky“. Stejný scénář se opakoval i s pokusným vrabčákem. I ten doplatil na své choutky.

Na rozdíl od hadích zubů, ocas sám o sobě člověku neublíží, jen si ho nesmíte splést s pavoukem. Tenhle pavouček vám štěstí určitě nepřinese.

Další články

Zavří­t reklamu