válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejštědřejší svatební pár na světě: na své svatbě nakrmili čtyři tisíce syrských uprchlíků

Místo pořádání okázalé svatební hostiny pro rodinu, přátele a známé, rozhodl se mladý turecký pár raději rozdat jídlo čtyřem tisícům syrských uprchlíků, kteří zaplavili jejich město Kilis, ležící nedaleko hranic se Sýrií.

Markéta Oderská 14. září 2015

S nápadem přišel otec ženicha Ali Üzümcüoğlu, jenž pracuje pro tureckou charitativní organizaci Kimse Yok Mu (KYM). Tradiční turecká svatba trvá od úterka do čtvrtka a končí nočním opulentním banketem. To však Alimu vzhledem k milionům trpících Syřanů prchajících před občanskou válkou ve vlastní zemi nepřišlo zrovna košer. „Pomyslel jsem si, že uspořádat velikou, chutnou večeři pro rodinu a přátele je zbytečné, když mnoho lidí vedle trpí nouzí,“ svěřil se Ali webu i100.co.uk. Mladou dvojici, zvláště pak nevěstu, svým nápadem zprvu dost zaskočil, ale oba na něj nakonec přistoupili, čímž svému tchánovi udělali velkou radost.

„V jihovýchodním Turecku je zvykem rozdělit se s potřebnými. Lidé se tu rádi dělí o jídlo, stůl, o vše, co mají. Proto nakonec nevěsta souhlasila. A posléze byla nadšena,“ uvedl mluvčí charity.

Místo ke svatebního stolu, postavili se novomanželé za pult s naběračkou v ruce.

Místo ke svatebního stolu, postavili se novomanželé za pult s naběračkou v ruce.

Hned, jak se mladí sezdali, přijeli ve svatebním oblečení do distribučního centra charity a celý den tam s naběračkou v ruce rozdávali uprchlíkům jídlo, které zaplatili z peněz, co dostali od rodiny na svatbu.

„Vidět štěstí v očích syrských dětí je k nezaplacení,“ nechal se slyšet ženich Fethullah Üzümcüoğlu. „Svou cestu za štěstím jsem začali tím, že jsme udělali šťastnými druhé, a to je úžasný pocit,“ dodal.

Také nevěsta Esra byla velmi spokojená. „Bylo to nádherná zkušenost,“ pochvalovala si. „Jsem ráda, že jsme mohli sdílet svatební pokrm s lidmi, kteří to opravdu potřebují.“

Svou dobročinností novomanželé zapůsobili na svoje přátele, kteří teď nyní hodlají jejich nápad zopakovat na své vlastní svatbě. Je také možné, že inspirovali tisíce dalších, kteří s pomocí uprchlíkům dosud váhali.


V důsledku občanské války v Sýrii, která tu od roku 2011 zuří, uprchly ze země již 4 miliony uprchlíků a jejich počet dál roste, neboť skoro osm milionů lidí bylo vysídleno ze svých původních domovů. Turecko na své území přijalo již téměř dva miliony. Podle Organizace spojených národů je tato uprchlická krize nejhorší od doby druhé světové války.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu