Čingischán pilně rozšiřoval nejenom území své říše, ale také potomstvo.

Čingischán pilně rozšiřoval nejenom území své říše, ale také potomstvo. | zdroj: ancientpages.com


Nejste potomek Čingischána? Podle genetického výzkumu jich na světě žije 16 milionů

TÉMATA: mongolsko | asie | genetika

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2018 | 06:00

Čingischán byl obávaný bojovník, který ve 13. století dobýval Asii a východní Evropu. Ani po jeho smrti se ho ale svět tak úplně nezbavil. Podle genetické studie z roku 2003 mezi námi žije až šestnáct milionů jeho potomků.

Mongolská říše se v době své největší slávy ve 13. století rozpínala na ploše třiceti tří milionů kilometrů čtverečních a žilo v ní kolem sto milionů obyvatel. Stačilo málo a pohltila by i české země. Kvůli nepříznivému počasí a terénu se ale mongolští bojovníci z Evropy nakonec stáhli. Impérium definitivně zaniklo v roce 1368 a rozdělilo se na několik menších celků.

V roce 2003 vědci prováděli genetický rozbor a zjistili pozoruhodnou věc. Až šestnáct milionů jedinců žijících na území bývalé Mongolské říše v sobě nosilo stejný chromozom Y, který se dědí po mužské linii. Vznik linie je přitom datován právě do období Čingischánova řádění a rozpínání jeho velmoci.

"Chromozom v sobě nosí šestnáct národností od pobřeží Tichého Oceánu až po Kaspické moře. Jedná se o 8 % populace bývalé Mongolské říše, což je 0,5 % světové mužské populace," stojí v prohlášení American Society of Human Genetics.

Čingischán byl množstvím manželek a dětí proslulý. K tomu si přidejte obsáhlý počet konkubín, kterých bylo podle některých pramenů kolem šesti stovek. Jenom nejstarší syn měl čtyřicet legitimních synů. Asi také není překvapením, že muži z rodu Čingischána mírností zrovna neoplývali, a během plenění si bez dovolení brali i ženy, které jim zkřížily cestu. Rozením dalších a dalších potomků a rozšiřováním linie se celkem snadno dostáváme k číslu šestnáct milionů. Od doby, kdy byl výzkum prováděn, se toto číslo muselo ještě navýšit.

Pro plné potvrzení teorie nám chybí už jenom biologický rozbor samotného přenašeče DNA. Dodnes však není známo, kde byl Čingischán po své smrti v roce 1227 pohřben. Některé indicie ukazují na pohoří Chentej, které je i jeho pravděpodobným rodištěm. Konkrétní místo ale obyvatelé těchto končin prý léta tají, protože se bojí, že je hrob prokletý. Jedná se nicméně jenom o nepotvrzené zvěsti.

user-avatar

Simona Knotková

17. 02. 2018 | 06:00

Zavří­t reklamu