Před téměř 90 lety objevili vědci velkou ulitu v jedné z nejslavnějších jeskyní ve Francii. Díky nedávnému interdisciplinárnímu výzkumu se zjistilo, že byla před 17 tisíci lety upravena a používána jako dechový nástroj, nejstarší svého druhu na světě. A co je neuvěřitelné - stále se dá na něj hrát.
Ulita byla nalezena v roce 1931 na jihozápadě Francie v jeskyni Marsoulas, proslulou pravěkými malbami na stěnách. Byl to překvapivý nález, neboť šlo o schránku tritonky římské – obrovského mořského plže, jenž pocházel z jižnějších oblastí, pravděpodobně Afriky.
Vědci si původně nevšimli žádných známek lidských úprav a měli za to, že ulitu pravěcí lidé používali jako pohár k pití. Předmět na desítky let skončil bez hlubšího zájmu ve sbírkách toulouského muzea. V nedávné studii však tým vedený Carole Fritz z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum zjistil, že ulita doznala výrazných úprav.

Starodávné zvuky zní ze zrekonstruovaných hudebních nástrojů a přenášejí posluchače do minulosti
Tým zaznamenal čtyři zásadní změny. Na špičce ulity byla proražen 3,5 centimetrů široký otvor. Vzhledem k tomu, že jde o nejtvrdší část schránky, nelze to považovat za náhodu. Otvor je nepravidelného tvaru a má organický povlak, takže se vědci domnívají, že byl na něm dřív umístěn náústek. Náústky ostatně mají i novější nástroje zhotovené z ulit.
Další dvě změny byly identifikovány na opačném konci schránky. Pravěcí lidé odstranili nejvzdálenější okraje pysku (labrum) okolo rozšířeného ústí ulity, čímž zřejmě dosáhli rozdílných zvuků. Vnější část schránky byla také ozdobena okrově červeným pigmentem, tedy stejným, jakým byly vytvořeny malby v jeskyni. CT sken odhalil, že ve spirále ulity byly dva pečlivě vytvořené otvory.
Zásadní důkaz poskytl muzikolog specializující se na dechové nástroje. Ten byl schopen na nástroj zahrát tři tóny blížící se základním tónům C, D a C#.
„Po celém světě sloužily ulity jako hudební nástroje, svolávající nebo signalizační instrument, posvátné nebo magické předměty v závislosti na kulturách,“ píší autoři ve své studii. „Podle našich znalostí je ulita z Marsoulas jedinečná v prehistorickém kontextu, a to nejen ve Francii, ale v rámci celé paleolitické Evropy a možná i ve světě.“