válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstaršího člověka světa prozkoumali ruští vědci a mají velké podezření

+ 2 fotky+ 3 fotky

Jeanne Calmentová je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší člověk na světě. Dožila se neuvěřitelných 122 let a 164 dní. Nikdo nikdy nežil déle. Jenže ruští vědci se na její případ znovu podívali a přišli se skandálním podezřením.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2019

Jeanne Calmentová se narodila 21. února roku 1875 ve městě Arles. Podle oficiálních záznamů zemřela 4. srpna roku 1977. Tvrdila, že viděla na vlastní oči, jak se stavěla Eiffelova věž, a také se potkala se slavným malířem Van Goghem. Byl prý nevrlý, hrubý a neslušný.

Ruští vědci, konkrétně matematik Nikolaj Zak a gerontolog Velrij Novoselov, se ale domnívají, že Calmentová se zdaleka nedožila tolika let, kolik se oficiálně uvádí. Vše je prý podvod. Oba vědci zkoumali všechny možné rozhovory, fotografie či filmové záznamy, na kterých je Calmentová. Našli nesrovnalosti mezi barvou jejích očí na pasové fotografii a fotografiemi z pozdější doby. Přitom barva očí se od určitého věku nijak výrazně nemění. Stejně tak neodpovídá tvar brady. Rodina prý také mnoho fotografií zničila poté, co byla Calmentová umístěna do domova pro seniory. To ale rozhodně není obvyklé a ukazovalo by to na to, že rodina má co skrývat.

V rozhovorech si také všimli jedné velmi zvláštní věci. Neobvykle často si pletla slovo manžel a otec. Tedy přesněji, často řekla „otec“ a pak se opravila, že mluví o manželovi. To by zdánlivě nemuselo nic znamenat, mozek takto starého člověka si plete mnoho věcí. Ovšem Calmentová podstoupila sérii kognitivních testů, které ukázaly, že „její výkon byl v tomto směru srovnatelný s lidmi ve věku 80–90 let.“ A v tomto věku by se právě nacházela její dcera.

„Jako lékař jsem vždy měl pochybnosti o věku Calmentové. Stavba jejího těla byla odlišná od takto starých lidí. Dokázala si sednout bez pomoci druhého člověka, nejevila žádné známky demence,“ poukazuje Novoselov.

Co se tedy stalo? Možná dcera Calmentové převzala její identitu, aby se vyhnula povinnosti zaplatit poměrně vysokou dědickou daň. Takový motiv se ovšem mnoha lidem nezdá, stejně jako fakt, že někdo vůbec zpochybňuje věk Calmentové. „To je chatrné tvrzení, které nestojí na žádných základech,“ říká například Jean-Marie Robinová, ředitelka výzkumu v Národním zdravotnickém institutu, která Calmentovou vyšetřovala. „Nikdy jsme neměli ani stín pochybnosti o jejím věku,“ dodává. Jestli tedy oba Rusové mají pravdu, nebo jen takzvaně kalí vodu, zůstává nejasné.

Další články

Zavří­t reklamu