válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší žena na světě pila víno, hodně kouřila a milovala čokoládu. Dožila se 122 let

Nejstarší žena na světě pila víno, hodně kouřila a milovala čokoládu. Dožila se 122 let
Zdroj: allthatsinteresting.com

Nepijte alkohol. Nekuřte. Omezte se v jídle. Choďte brzo spát. Když přijde řeč na dlouhověkost, dočkáte se jenom samých zákazů a příkazů. Média se předhání se zaručenými vědeckými objevy, co rozhodně musíte a nesmíte dělat. Jednou vám něco doporučí, podruhé napíšou, že všechno byla lež, a podle nového výzkumu je to vlastně úplně jinak. Co má tedy chudák člověk dělat? Třeba přestat úplně vnímat podobná senzační prohlášení a prostě si najít střední cestu, která nejlépe vyhovuje jemu. Tak to dělala i Jeanne Calment, nejdéle žijící člověk na světě.

Simona Knotkova 16. dubna 2018

Představte si, že se narodíte za časů, kdy se Amerika ještě oklepávala z občanské války, průmyslová revoluce dosahovala vrcholu a Jules Verne byl stále aktivním spisovatelem, a umíráte na počátku internetového věku. Francouzka Jeanne Calment se narodila v roce 1875 a zemřela o 122 let později, v roce 1997. Do dějin se zapsala jako nejdéle žijící člověk, jehož věk můžeme prokazatelně doložit. Pamatovala obě světové války a stala se posledním žijícím člověkem, který se setkal s Vincentem van Goghem. Podle lékařských prognóz a všech senzačních vědeckých výzkumů a doporučení měla být přitom už dávno mrtvá. Calment totiž měla jedno životní pravidlo – v ničem se neomezovat.

Cigarety, levné víno, červené maso, káva a čokoláda, to všechno jsou hříchy, kterým čas od času každý z nás propadá a před nimiž náš všemožní odborníci vehementně varují. Žena si je dopřávala všechny a nekrotila se v nich ani ve vyšším věku.

Její typický den v domově seniorů po osmapadesátce byl následující: Ráno se vzbudila o tři čtvrtě na sedm a pomodlila se. Následovala rozcvička za poslechu hudby a ranní sprcha. Po pobytu ve sprše si celé tělo namazala olivovým olejem. Snídaně nebyla žádná. Na oběd si zpravidla dopřávala flákotu masa doprovázenou skleničkou portského a cigaretou. Čím bylo jídlo smaženější a kořeněnější, tím více jí chutnalo. Do svých 116 let Calment završovala oběd ještě dezertem a údajně dokázala spořádat až kilo čokolády týdně.

Není pochyb, že se na její skvělé kondici podepsal i pravidelný pohyb. Už od mladého věku pravidelně cvičila, jezdila na kole a věnovala se šermu. Svou roli sehrála rovněž duševní pohoda. Jeanne se ráda smála, udržovala si veselou mysl a hlavně si nijak nepřipouštěla vysoký věk. Jak se jednou nechala slyšet, duševně si pořád připadala jako mladá dívka.

Její život je zkrátka dalším příkladem, že střední cesta je nejlepším klíčem k dlouhověkosti. Příliš se neomezujme a dopřávejme si to, co máme rádi, ale na stranu druhou nepřestávejme být aktivní. A především – udržujme si psychickou pohodu. Bez ní nám totiž i ty nejlepší diety a přísné denní režimy budou k ničemu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu