válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší vyobrazení Krista nalezené v Izraeli: Ježíše byste asi nepoznali

Nejstarší vyobrazení Krista nalezené v Izraeli: Ježíše byste asi nepoznali
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

K nálezu nejstaršího vyobrazení Ježíše Krista došlo čirou náhodou, když Emma Maayan-Fanar hledala trochu stínu před sluncem. A najednou ho uviděla.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2018

Nebyla to úplná náhoda, protože Maayan-Fanar studovala v místě krucifixy a výjevy na zdech v ruinách dávného města Shivta v Negevské poušti. Nehledala ale Ježíše, spíše jiné artefakty. V oblasti se nalézají ruiny třech křesťanských kostelů a právě v jednom z nich archeoložka z univerzity v Haifě hledala stín. A našla na zdi prastarou malbu, na které podle svých slov ihned poznala Ježíše Krista.

Vzhledem k tomu, že kostel byl postaven před 1500 lety, bylo jasné, že jde o velmi starou malbu. Portrét byl velmi nezřetelný. Ježíš byl vyobrazen s kratšími vlasy, než jak býval znázorňován v pozdějších obdobích. I to odkazuje na dobu z éry Byzantské říše. Krátké vlasy malovali malíři Ježíši Kristu zejména v Egyptě a v oblasti dnešní Sýrie a Izraele. Ježíš býval v těchto oblastech znázorňován jako velmi mladý muž, což mělo symbolizovat jeho zmrtvýchvstání. Z dnešního pohledu šlo o velmi neobvyklý portrét a Ježíše by možná nikdo nepoznal.

Ruiny města Shivta se nacházejí 40 kilometrů severně od města Beršeba. Místo je součástí národního parku a je také chráněno jako kulturní a historická památka. Za dob Byzantské říše to byla zastávka pro obchodní karavany a také zástupy poutníků putující přes poušť. Byla ale později opuštěna až do 19. století, kdy ji znovu objevili archeologové. Jako první na město narazil T. E. Lawrence v roce 1914. To byl ještě archeologem, ale netrvalo dlouho a stal se slavným guerilovým válečníkem přezdívaným Lawrence z Arábie.

Archeologové se domnívají, že v Shivtě je možné nalézt ještě další obrazy a klidně mezi nimi může být i Ježíš Kristus.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu