válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší vinný keř roste přes 400 let v Mariboru. Přežil invazi Turků i spojenecké nálety

Nejstarší vinný keř roste přes 400 let v Mariboru. Přežil invazi Turků i spojenecké nálety
Zdroj: u-strasse.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Vinný keř rostoucí ve slovinském městě Mariboru je se svými minimálně 400 lety nejstarší žijící rostlinou šlechtěného vína na naší planetě, která ještě nese hrozny.

Yvonne Pokorná 13. května 2018

Mohutný vinný keř se opírá o starou budovu ze 16. století, která byla kdysi součástí mariborských hradeb. Dnes je v ní umístěno muzeum vinařství. Kmen révy má průměr 25 centimetrů a svými větvemi pokrývá fasádu do délky přes 15 metrů. Jde o původní starou červenou odrůdu Žametovka. Díky své výjimečné odolnosti vůči chorobám a škůdcům přežila rostlina pět století.

Podle dobových pramenů byl vinný keř zasazen na konci středověku, kdy Maribor čelil osmanské invazi. Réva se udržela, i když v okolí zuřily boje mezi obléhateli a obránci. Nezničily ji ani požáry, k nimž ve městě často docházelo kvůli dřevěné konstrukci domů a doškovým střechám. Dokonce když dům, po kterém se pnula, zachvátily plameny, nezahynula.

Další tvrdá zkouška přišla kolem roku 1870, kdy mšička révokaz pustošila vinice napříč Evropou a většinu jich zničila. Tehdy mariborskou Žametovku zachránila nedaleká řeka Dráva. Vinná réva měla totiž kořeny hluboko zapuštěné do říčních břehů a cizopasník tam neměl šanci přežít.

Při spojeneckém bombardování za druhé světové války byl částečně poničen dům u staré révy, ale vinný keř zůstal nepoškozen. Rostlina však neměla ještě vyhráno.

Vinná réva v dobách, kdy se ještě netěšila slávě a náležité péči.

Vinná réva v dobách, kdy se ještě netěšila slávě a náležité péči.

V roce 1963 se na řece Drávě postavila přehrada, což staré vinné révě začalo způsobovat vážné problémy. Hladina řeky totiž stoupla o více než tři metry, čímž se narušila dlouhodobá stabilita kořenového systému a rostlina začala pomalu odumírat. Zanedbané břehy v 70. letech a absence odborné péče kondici vinné révy jen zhoršovaly.

Naštěstí si “nejstarší obyvatelky” Mariboru všimli odborníci z Institutu zemědělství a zabránili jejímu odstranění i demolici domu, který již notně zchátral. Rostlině odebrali její mrtvé části a řádně ji prořezali. Povolali k ní odborníka, který pomocí letokruhů určil její stáří na více než 440 let. V roce 2004 byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší šlechtěná vinná réva na světě. To z ní učinilo hojně navštěvovanou turistickou atrakci a chloubu Mariboru, kvůli které se každým rokem pořádá ve městě i slavnostní vinobraní.

Vinobraní v Mariboru

Vinobraní v Mariboru

Réva ročně plodí něco mezi 35 a 55 kilogramy kvalitních modrých hroznů. Víno, které vznikne jejich zpracováním, se pak plní do stylových 2,5 decilitrových lahviček od známého designéra Oskara Kogoje. Každý rok se takto vyprodukuje pouhých sto lahví tohoto vína, které slouží jako unikátní dárek pro význačné návštěvy. Jak chutná nejstarší víno světa, okusili například papež Benedikt XVI., americký prezident Bill Clinton, japonský císař Akihito nebo herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Další články

Zavří­t reklamu