Mumie ženy má na sobě tetování, zřejmě je nejstarší na světě.

Mumie ženy má na sobě tetování, zřejmě je nejstarší na světě. | zdroj: ancientpages.com


Nejstarší tetování na světě se nachází na egyptské mumii

TÉMATA: mumie | starověký egypt | tetování | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2018 | 09:00

Že se lidé tetovali odpradávna, to je všeobecně známo. Ovšem najít konkrétní důkaz, je velmi obtížné. Kůže se tisíce let nezachová, takže zmizí i tetování. Ovšem egyptologům se podařil nález, který potvrzuje, že už staří Egypťané zdobili svou kůži tetováním.

Tetování bylo nalezeno na dvou 5000 let starých mumiích ženy a muže. Doposud bylo nejstarší tetování nalezeno na alpském ledovém muži, mumii známého Ötziho, které bylo staré 4000 let.

Vědci použili na mumie infračervené snímkování a našli stopy po 14 tetováních. Žena má na těle tetování v podobě divokého býka a pak také malé znaky ve tvaru písmene S.

„Tento nález posouvá první důkazy o lidském tetování o tisíc let dozadu,“ říká Daniel Antoine, kurátor oddělení antropologie Britského muzea.

Mumie muže, kterému se přezdívá Gebeleinský muž, je velmi dobře zachovaná. Muž zemřel na následky úderu. Tato unikátní mumie je ve sbírkách muzea už téměř sto let. I on má na sobě tetování býka a k tomu ještě ovce. Na ruce má také tmavou skvrnu, která byla možná také tetováním, ale již není rozpoznatelné.

Tetování mělo v egyptské společnosti zřejmě několik významů. Sloužilo jako rituální či náboženský symbol a také jako symbol moci a síly. Z hlediska historiků je důležitý zejména nález tetování na ženském těle, protože vědci se doposud domnívali, že tetování bylo výsadou mužů a ženy jej měly zakázané. Každopádně tyto dvě mumie dokazují, že zdobit svou kůži chtěli lidé už na úsvitu lidské civilizace a tetování tak patří k nedílné součásti existence člověka.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 03. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu