Jeden kokon bource morušového obsahuje až 4000 metrů vlákna.

Jeden kokon bource morušového obsahuje až 4000 metrů vlákna. | zdroj: livescience.com


Nejstarší stopy hedvábí se našly v Číně v 8500 let starých hrobkách

TÉMATA: archeologie | nálezy | čína |

user-avatar

chalkon

14. 01. 2017 | 09:00

Že se najdou nejstarší stopy po existenci hedvábí právě v Číně, asi nikoho nepřekvapí. Ovšem zarážející je, že jejich stáří je 8 500 let. Hedvábné látky se tak v Číně vyráběly už 6000 let před naším letopočtem.

I pro odborníky je stáří hedvábí překvapení, dosud se předpokládalo, že tato vzácná látka byla používána až o několik tisíciletí později. První zmínky o chovu bource morušového spadají do 3. tisíciletí před Kristem. Jak známo, technologii výroby objevili jako první Číňané, ale kdy k tomu přesně došlo, se neví. Aby vědci přišli na kloub tomuto problému, prozkoumali prastaré naleziště Ťia-chu v provincii Che-nan

Na tomto místě už dřívě archeologové našli kostěnou flétnu, což bylo považováno za nejstarší hudební nástroj světa. Vědci zde odebrali vzorky půdy a podrobně je analyzovali. Chemická analýza ukázala stopy proteinu, který je obsažen v hedvábí. Vzorky půdy byly odebrány ze třech hrobů starých 8500 let, ve dvou byly nalezeny stopy proteinu. Vědci tyto stopy interpretují tak, že v hrobě nejspíše ležela těla oblečená do hedvábných oděvů. Byla by to skutečně nejstarší stopa po hedvábí, jakou se kdy podařilo najít. Znamená to, že tehdejší lidé dokázali tkát hedvábné látky. Odpovídají tomu i další nálezy kostěných jehlic a dalších nástrojů potřebných pro tkaní. Výrobní monopol na hedvábí si Čína udržela až do 6. století n. l., pokus o vývoz technologie se trestal smrtí .

Tyto důkazy staví znalosti dávných obyvatel Číny do nového světla. Nejstarší stopy hedvábí, které se doposud podařilo najít, jsou staré 5000 let. Nálezy z Ťia-chu jsou o 3500 let starší.

Vynalezení technologie výroby přírodního hedvábí opřádá legenda. Vypráví se, že jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Později jeden zámotek náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.

 

 

user-avatar

chalkon

14. 01. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu