8 drápů mořského orla, které opracovaly ruce neadndrtálského člověka.

8 drápů mořského orla, které opracovaly ruce neadndrtálského člověka. | zdroj: Profimedia.cz


Nejstarší šperky na světě. Vyrobili je neandrtálci před 130 000 lety. Konec teorie o řvoucích bestiích, pane Zemane!

TÉMATA: Archeologie | objev | věda

user-avatar

Petr Gotlieb, agentura AP

25. 03. 2015 | 14:18

Neandrtálci nejenže neřvali, ale dokonce vyráběli šperky. Dokazuje to převratný objev nejstarších skvostů, které byly vyrobeny před 130 tisíc lety. Tedy dávno před příchodem moderního člověka.

Nález v severochorvatské Krapině, která je jedním z nejvýznamnějších světových nalezišť neandertálského člověka, čítá osm opracovaných a většinou jinak neporušených pařátů orlů mořských.

Předměty, objevené na místě spolu s kostrami neandertálců před 116 lety, ale až v posledním roce podrobené detailnější analýze, nesou známky vrypů a pravidelných zářezů, které byly provedeny s největší pravděpodobností z estetických důvodů. „Byly opracovány lidskou rukou,“ říká Davorka Radovičová, kurátorka antropologického muzea.

Nepodařilo se ale zatím prokázat, zda se měly stát součástí náhrdelníku nebo náramku. Kosti více než osm desítek neandertálců různého věku nalezl na kopci nad městem roku 1899 paleontolog a geolog Dragutin Gorjanović Kramberger.

Během vykopávek trvajících šest let odhalil se svými spolupracovníky na 3000 paleontologických pozůstatků přechůdců lidí a jiných živočichů. V polovině 90. let odhalili kanadští vědci pomocí spektroskopie a analýzy zubních sklovin, že krapinští neandertálci pocházejí z poslední velké doby ledové, tedy že jsou staří 130.000 let.

Nález rozbíjí zažitý pohled na neandrtálce jako na řvoucí bestie. Naposledy se dostal do křížku s antropology český prezident Miloš Zeman. Ten přirovnal své kritiky k neandrtálcům, kteří se domlouvají řevem. S nadsázkou míněný projev se dočkal odpovědi českých vědců. Ti prezidentovi vysvětlili, že pralidé používali řeč, stejně jako Homo sapiens.

 

user-avatar

Petr Gotlieb, agentura AP

25. 03. 2015 | 14:18

Zavří­t reklamu