válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší plastiky vypadaly děsivě, ale vojákům vracely tvář

Nejstarší plastiky vypadaly děsivě, ale vojákům vracely tvář
Zdroj: westerndailypress.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Plastické operace jsou v dnešní době úspěšně se rozvíjející byznys, vydělávající na lidské touze po dokonalosti a věčném mládí, ale toto odvětví moderní medicíny původně vzniklo, aby pomohlo zraněným a znetvořeným vojákům z první světové války navrátit se do normálního života. Tento návrat však byl jen polovičatý, neboť po operaci jejich tváře vypadaly děsivě.

Jan Kyzlink 20. října 2015

Za zakladatele plastické chirurgie je považován novozélandský lékař Harold Gillies, jenž se jako dobrovolník v řadách belgického Červeného kříže účastnil první světové války. Byl zděšen pohledem na znetvořené tváře vojáků zasažených šrapnely, takže když po válce přijel do Anglie, přesvědčil armádu, aby v Cambridgské vojenské nemocnici zřídila oddělení úrazů tváře. Oddělení bylo s úspěchem otevřeno v červnu roku 1917 a v krátké době byla kapacita 1000 lůžek zcela naplněna. Gillies se svým týmem provedl 11 tisíc operací na zhruba 5000 vojácích a vyvinul řadu operačních technik.

Plastika jako škraboška

Plastika kolem očí

Plastika kolem očí

Britský námořník Walter Yeo je první známou osobou, která podstoupila plastickou operaci. Walter utrpěl hrozné zranění obličeje, včetně ztráty horních a dolních víček, když obsluhoval děla na palubě bojové lodi v roce 1916 během bitvy u Jutska. V roce 1917 ho operoval sir Harold Gillies, který vyvinul techniku kožních štěpů, kdy k zakrytí poškozených míst používal zdravé kusy kůže. Ty Walterovi narouboval přes obličej a oči, takže mladý námořník vypadal, jako by měl na tváři koženou masku.

První plastika nosu

Plastika nosu

Plastika nosu

Průkopnickou operaci opět provedl Harold Gillies. Poručík William M. Spreckley byl jeho 132. pacient. Do nemocnice byl přijat v lednu 1917 ve věku 33 let. V bitvě u Ypres přišel o celý nos. Chirug mu implantoval část chrupavky pod čelem a tu pak s kusem kůže stočil do nosní dutiny, aby vytvořil nový nos. Časem nová tkáň s tou starou srostla a zaplnila díru po střele.

Trubicovitá plastika

Plastika dolní části obličeje

Plastika dolní části obličeje

Willie Vicarage byl prvním pacientem, který podstoupil radikální úpravu tváře pomocí techniky zvané trubicovitý pedikl. V době první světové války ještě nebyla známa antibiotika, takže většinou hrozilo, že při transplantaci tkáně z jedné části těla na druhou dojde k infekci. Proto Harold Gillies vyřízl kus zdravé kůže z krku, jehož jeden konec nechal na svém místě a ten druhý stočil do trubice a pak přišil na poškozenou tvář. Tím zachoval krevní oběh ve tkáni, což výrazně snížilo riziko infekce.

První změna pohlaví

Transsexuál Michael Dillon byl jako první muž přeoperován z ženy na muže.

Transsexuál Michael Dillon byl jako první muž přeoperován z ženy na muže.

V roce 1939 byl Gilles povýšen do šlechtického stavu a mohl používat titul Sir. Během 2. světové války si otevřel soukromou kliniku, kde školil další lékaře v plastické chirurgii. V roce 1946 provedl první změnu pohlaví na transexuálovi Michaelu Dillonovi. Ten se již delší dobu cítil mnohem lépe v mužském šatě a nechtěl být dál ženou. Nejprve podstoupil mastektomii a pak se svěřil do rukou Harolda Gilliese, jenž předtím rekonstruoval penisy zraněných vojáků a operoval intersexuální pacienty s nejednoznačnými genitáliemi. Dillon podstoupil v letech 1946 a 1949 celkem 13 zákroků. Aby nemocnice zakryla skutečnost, že šlo o změnu pohlaví, registrovala pacienta pod diagnózou akutní hypospadie (rozštěp močové trubice).

S Michaellem Dillonem se počátkem 50. let velmi spřátelil bývalý britský pilot z 2. světové války a automobilový závodník Robert Marshall Cowell. Cowell se pod jeho vlivem rozhodl také podstoupit změnu pohlaví. Dillon, jenž byl lékař, mu v utajení provedl tříselnou orchiektomii, při níž mu odstranil varlata. V té době byl tento zákrok nelegální. Vagínu mu pak na těle vyrobil a vytvaroval otec plastické chirurgie Harold Gillies.

Robert Cowell/Roberta Cowellová

Robert Cowell/Roberta Cowellová

Související články

Další články

Zavří­t reklamu