Zirkony jsou nejstarší minerály na Zemi, pamatují její vznik a bombardování meteority.

Zirkony jsou nejstarší minerály na Zemi, pamatují její vznik a bombardování meteority. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Nejstarší minerály světa zirkony vznikly při nárazech asteroidů na Zemi

TÉMATA: geologie | minerály

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2016 | 11:00

Málo známým faktem je, že nejstarším minerálem na naší planetě je zirkon. Nejstarší nalezený vzorek byl starý 4,4 miliardy let. Vědci pátrali po tom, jak vlastně tento minerál vznikl.

Původní teorie amerických vědců předpokládala, že zirkony vznikly při dávném tření tektonických desek jedné o druhou. Jenže tuto teorii silně nabouralo zjistění, že v období, kdy zirkony vznikaly, k žádným velkým pohybům tektonických desek nedocházelo. Vědci z Trinity College v Dublinu nyní přišli s jinou teorií. Zirkony vznikly při dopadech meteoritů na povrch Země na počátku její historie. Ty měly i několik kilometrů v průměru a zanechávaly po sobě gigantické krátery. 

Jeden z nich leží v Sudbury v Kanadě. Je to druhý nejstarší kráter vytvořený dopadem meteoritu. Právě zde se podařilo najít stovky zirkonů a podrobit je dalšímu zkoumání. To teorii vědců z Trinity College potvrdilo. "Je toho stále mnoho, co o zirkonech nevíme. Tihle malí chlapíci nám ale pomáhají vyprávět soudržný příběh naší Země od dob, kdy na ni dopadalo mnohem více meteoritů než kdykoliv později," říká Kavin Genny z Trinity College. Právě zirkony totiž mají vědcům pomoci pochopit, jak vlastně naše Země vznikla. Ony toho byly přímými účastníky. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu