Bronzová ruka a další předměty nalezené na poli u vesnice Prêles poblíž Tessenbergu v bernském kantonu. Foto: Philippe Joner

Bronzová ruka a další předměty nalezené na poli u vesnice Prêles poblíž Tessenbergu v bernském kantonu. Foto: Philippe Joner | zdroj: livescience.com


Nejstarší kyborg? 3500 let stará bronzová ruka mohla sloužit jako protéza

TÉMATA: archeologie | nálezy | doba bronzová | švýcarsko

user-avatar

Yvonne K.

26. 01. 2019 | 09:30

Lovcům pokladů ze Švýcarska se povedl nevídaný úlovek - objevili bronzovou ruku se zlatým okrajem, která je 3500 let stará. Jde o nejstarší kovovou napodobeninu lidského těla v Evropě.

Ruka, která je jen o něco málo menší než živá předloha, byla nalezena poblíž Bielského jezera ve švýcarském kantonu Bern.

Dávný řemeslník vytvořil v její spodní části dutinu, což naznačuje, že byla namontována na jiný objekt, jako je socha nebo žezlo. „Možná, že byla dokonce použita jako protéza,“ uvedla pro magazín National Geographic Andrea Schaerová, vedoucí oddělení antické historie a římské archeologie v Archeologické službě kantonu Bern. To by z muže dělalo prvního známého kyborga, tedy člověka vylepšeného o umělou část těla.

Radiokarbonové datování rostlinného lepidla, kterým byla připevněna zlatá fólie na zápěstí ruky, ukázala, že předmět byl vyroben mezi 1500 až 1400 př. n. l., tedy v době bronzové. Tomu odpovídá i stáří bronzové dýky nalezené na stejném místě.

Trochu osvětlit tajemný nález pomohly další vykopávky, při kterých archeologové odhalili poškozený hrob s kosterními pozůstatky dospělého muže. Pohřební výbava obsahovala bronzovou oděvní jehlici, bronzovou spirálu, která mohla sloužit jako ozdoba do vlasů, a drobné kousky zlata, které odpovídají těm na bronzové ruce. Navíc zde archeologové objevili i jeden ulomený bronzový prst, což naznačuje, že ruka byla pohřbena s tímto mužem.

„Musela to být vysoce postavená osoba,“ uvedli švýcarští archeologové. „Zlatý ornament na ruce naznačuje, že se jednalo o znak moci, zvláštní znamení společenské elity nebo dokonce božstva.“

Objev je naprosto jedinečný, protože kovové předměty v pohřebištích z doby bronzové jsou vzácné. Navíc zlato se v hrobech z doby bronzové ve Švýcarsku téměř nikde nevidí. Ve střední Evropě neexistuje žádná jiná známá podobná kovová skulptura, jako je tato.

"Skutečnost, že známe tisíce hrobů z doby bronzové a nikdy jsme nenašli něco takového, ukazuje, že je to velmi zvláštní," říká Stefan Hochuli, vedoucí oddělení památkové péče a archeologie v Zugu. "Dává nám nahlédnout do duchovního světa této společnosti - a je to mnohem složitější, než si často myslíme."

user-avatar

Yvonne K.

26. 01. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu