válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší „jedlá“ šunka na světě má 117 let. Má i svůj vlastní Twitter

Nejstarší „jedlá“ šunka na světě má 117 let. Má i svůj vlastní Twitter
Zdroj: bbc.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Šunka z amerického státu přežila věky a dosahuje úctyhodného stáři. Na rozdíl od archivních vín nebo likérů byste si ale na ní asi moc nepochutnali.

Simona Knotkova 25. července 2019

Šunka byla původně vyrobena potravinářskou společností Gwaltney v roce 1902. Ve skladu se na ni ale zapomnělo, a tak se přihodilo to, že roky běžely, ale šunka stále zůstávala konzumenty nedotčená. Po objevení už její další cesta vedla do virginského muzea Isle of Wight County Museum, kde se jí dostalo přívlastku nejstarší jedlá šunka na světě. Dnes má zachovalý kus vepře dokonce svůj Twitter, což je na potravinu skutečná rarita. Jen už moc nepřipomíná šunku, ale spíše kus staré kůže.

Díky procesu sušení, během kterého bylo maso nasoleno a zbaveno krve, šunka získala nejenom bohatou chuť, ale také dlouhou životnost. Od plísně a hmyzu ji nyní chrání speciální schránka. Termín „jedlá“ berte ale s rezervou. I když je potravina dle kurátorky výstavy Tracey Neikirk plísní nedotčená, její nezávadnost je po více než 117 letech pochopitelně diskutabilní.

„Po tak dlouhé době a bez znalosti přesného postupu zpracování můžeme jen stěží říct, zda je šunka pro člověka ještě bezpečná,“ sdělil mluvčí americké potravinové agentury Food Standards.

Majitel španělské pizzerie v Londýně Pizarro Jose Pizarro má se starými šunkami bohaté zkušenosti. Pochybuje ovšem, že by více než stoletý špalek masa byl vhodný ke konzumaci. „Sušená španělská šunka Jamón ibérico se konzumuje čtyřletá nebo pětiletá a chutná úžasně. Nejstarší šunka, o které jsem ale slyšel, byla stará osm let. Po této době začíná tuk v masu oxidovat a vytrácí se jeho chuť. S rozptylujícím se žlutým tukem maso nabývá i žluklé chuti a jak ubíhají další dekády, stává se tvrdým jako kámen a neuvěřitelně odpudivým na pohled,“ vysvětluje.

Není ani úplně jasné, jestli je šunka z virginského muzea pravdu nejstarším kouskem ve své kategorii. V roce 1993 byla uspořádaná aukce, na které řezník z Oxfordu Michael Keller zakoupil šunku, která měla v té době údajně už 101 let.

Ať už je to ale jakkoliv, není pochyb, že „nejstarší jedlá šunka“ vzbuzuje pozornost a láká k sobě davy návštěvníků, kteří zavítají do amerického muzea.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu