válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší islandský veřejný bazén Seljavallalaug je unikát mezi horami

Nejstarší islandský veřejný bazén Seljavallalaug je unikát mezi horami
Zdroj: amusingplanet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Plavat si jen tak v bazénu, zatímco kolem se tyčí horské masivy se špičkami pokrytými ledem a pozorovat zelené údolí pod sebou? Sen mnoha turistů, kteří se i dnes jezdí vykoupat do nejstaršího islandského veřejného bazénu Seljavallalaug.

Tomáš Chalupa 19. května 2020

Seljavallalaug se nachází na jihu ostrova nedaleko známé Ring Road, která vede kolem celého ostrova. Seljavallalaug je nejen nejstarší, ale také nejslavnější – najdeme ho ve většině turistických průvodců. Do roku 1936 byl navíc také největší. Postavili ho v roce 1923 na místě, kde vyvěrají horké prameny. Jeho účelem bylo zejména poskytnout dětem možnost naučit se plavat. To na chladném Islandu byl totiž jinak docela problém.

Bazén je v provozu i dnes, ale rozhodně ne celoročně. V létě se jeho voda naplní zelenými řasami, které znemožňují plavání. Bazén nemá žádný personál, nenajdete tu plavčíka ani nikoho, kdo by se staral o jeho provoz, tedy vyjma skupiny dobrovolníků, která jej jednou či dvakrát do roka přijde uklidit. Je tu pouze malá šatna, kde se dá převléknout. I přes tuto skutečnost se sem vypravují každoročně turisté, aby se tu alespoň rychle okoupali a pořídili nezbytné selfie. A není se co divit, výhled i zážitek je to určitě mimořádný.

Další články

Zavří­t reklamu