válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší indigově obarvená tkanina nalezena v Peru

Nejstarší indigově obarvená tkanina nalezena v Peru
Zdroj: livescience.com

Naši předkové dokázali obarvit své oblečení už před 6200 lety. Zdá se to neuvěřitelné, ale nález z Peru to dokazuje. Neolitičtí lidé v Peru si zjevně oblíbili modrou barvu.

Tomáš Chalupa 20. září 2016

Doposud nejstarší obarvený kus látky pocházel z Egypta a byl 4400 let starý. Nejstarší písemná zmínka o barvení oblečení na modro je stará 5000 let a pochází ze Středního Východu. Až nyní se ale podařilo najít v Peru vůbec nejstarší kus tkaniny obarvený na indigově modrou. Unikátní nález se poštěstil Jeffreymu Splitstoserovi, americkému archeologovi, který je současně předním světovým expertem na textílie.

„Lidé v Americe přispívali ke světovému technologickému rozvoji stejně, ne-li ještě dříve, než tomu bylo v jiných částech světa,“ tvrdí Splitstoser. Pravdou je, že peruánský nález je mimořádně překvapivý, protože doposud nebylo v oblasti nic podobného nalezeno.

Nález je v podstatě malý kousek tkané bavlny. Byl nalezen v oblasti Huaca Prieta na pobřeží Peru. Zde stojí vysoká hora, která kdysi sloužila jako chrám. Látka se používala právě na zakrytí části oltáře v chrámu při rituálních obřadech. Překvapivá je volba barvy, protože podle Splitstosera je zrovna indigová barva komplikovaná na výrobu. Musí se vyrábět pomocí fermentace listů rostlin. „Technologii na výrobu indiga zřejmě vynalezly ženy. Ženy mají tyto věci tradičně na starosti v mnoha andských kulturách,“ říká Splitstoser. Nález ukazuje, že v Peru byla společnost na mnohem vyšší úrovni technologických schopností, než se původně myslelo. „Hodně jsme je přehlíželi, a to byla chyba,“ uzavírá Splitstoser.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu