válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší indické jogínce táhne již na 100, ale tělo má pružnější než lecjaká mladice

Nejstarší indické jogínce táhne již na 100, ale tělo má pružnější než lecjaká mladice
Zdroj: odditycentral.com/bbc

Říká se, že věk je jenom číslo. Při pohledu na to, s jakou lehkostí devětaosmdesátiletá Indka jménem V Nanammal provádí náročné jógové pozice, tomuto rčení musíme dát za pravdu.

Yvonne Pokorná 24. srpna 2017

S téměř sty křížky na krku je V Nanammal nejstarší instruktorkou jógy v Indii a druhou nejstarší na světě. Jógu začala cvičit v osmi letech a jak říká, nikdy s ní nepřestala. Základům se učila nejprve od svého otce, do dalších tajů jógy ji posléze zasvěcoval její dědeček. Po sňatku pokračovala ve studiu jógy u svého tchána a brzy ji začala sama vyučovat.

V Nanammal je druhou nejstarší instruktorkou jógy na světě.

V Nanammal je druhou nejstarší instruktorkou jógy na světě.

Za posledních devět dekád svého života nevynechala jediný den cvičení. Cvičí každé ráno po probuzení a pak večer před spaním. I přes svůj neuvěřitelně vysoký věk umí provést více než padesát jógových pozic. Zatímco jiní v jejím věku se již neobejdou bez hole či berlí, ona si troufne na cviky, které dělají problém i mnohem mladším ročníkům, ať už je to lotosový sed, pluh, most nebo stoj na hlavě. “Máma udělá všechny náročné pozice včetně obtížného páva, kde držíte tělo v horizontální pozici jen silou svých paží,” říká její syn Balakrišnan, který je rovněž instruktorem jógy.

Pozice pluhu není pro V Nanammal žádný problém.

Pozice pluhu není pro V Nanammal žádný problém.

Díky tomu má Nanammal záviděníhodně pružné tělo. “Kdybych necvičila, byla bych ztuhlá,” upozorňuje stařenka, která za své dobré zdraví rovněž vděčí józe. Tvrdí, že za celý život nebyla v nemocnici ani neužívala žádnou medicínu. “V žádném okamžiku svého života jsem nepřestala jógu cvičit, to je tajemství mého zdraví,” prozrazuje. Své znalosti a zkušenosti již předala desítkám lidí nejrůznějšího postavení a věku. Asi šest set z nich se samo stalo instruktory jógy. “Snažím se dosáhnout její kondice,” svěřila se deníku Deccan Heral jedna z jejích žaček. “Umí věci, se kterými se my ostatní potýkáme dokonce řadu let.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu