válkaČeskoslovenskoobjevy

Ruští agenti si prý do Salisbury jeli prohlédnout tyto unikátní hodiny

Ruští agenti si prý do Salisbury jeli prohlédnout tyto unikátní hodiny
Zdroj: Wikimedia Commons

Když se dva ruští agenti objevili před lety v televizi, aby vysvětlili, co dělali v Salisbury, kde byl otráven bývalý agent Skripal, tvrdili, že se byli podívat na nejstarší hodiny na světě. Jestli mluvili pravdu, o tom se dá nejspíš pochybovat, ale nápad to byl každopádně dobrý. V katedrále v tomto historickém městě tikaly tyto hodiny už v roce 1386.

Tomáš Chalupa 19. dubna 2021

O tom, zda jsou hodiny v Salisbury nejstarší na světě, se vedou debaty. Své želízko v ohni totiž mají i Francouzi s katedrálou v Beauvais, kde jsou prakticky identické hodiny už od roku 1305. A ve hře jsou i Italové, kteří mají svou prastarou katedrálu Chioggia v Benátkách, kde hodiny bijí od roku 1389. Anglie má každopádně těchto středověkých hodin více a ty v Salisbury jsou mezi nimi nejstarší.

O původu hodin v Salisbury se svět dozvěděl díky nadšenci a odborníkovi na hodinové stroje T. R. Robinsonovi. Ten hodiny v katedrále objevil a také jako první určil, že hodinový stroj včetně hlavního ozubeného kola je původní. Hodiny, které jsou nyní ve věži, tedy fungují od roku 1386. Ale existují zmínky i o starších hodinách, které v katedrále byly umístěny už v roce 1306. Nebyly to ty samé hodiny, jejich mechanismus byl poháněn vodou, což v té době bylo obvyklé, zmínky o vodních hodinách jsou až z roku 1280.

Staré hodiny byly v katedrále objeveny až v roce 1928. Kyvadlo se zdálo být pozdějšího data a bylo nainstalováno později. Restaurátorské práce začaly až v roce 1956, kdy musely být některé části mechanismu nahrazeny novými. Základ ale zůstal původní.

Hodiny jsou z dnešního pohledu primitivní. Ovšem středověký člověk se o čas pramálo staral, nebyl posedlý jeho precizním určováním, takže mu stačilo, že hodiny jednou za hodinu zazvonily. Neměly žádný ciferník, ale to nikomu nevadilo, taková potřeba tehdy neexistovala. Hodiny jsou tak bezesporu velký technologický unikát, bez ohledu na to, zda jsou skutečně nejstarší či nikoliv. Ukazují důmysl středověkých hodinářů a také jsou dokladem toho, že pojetí času, respektive posedlost časem, dříve neexistovala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu