Nejstarší filmový polibek | zdroj: YouTube


Nejstarší filmový polibek si daly dvě nahé ženy a natočil je při tom vrah!

TÉMATA: dějiny filmu | fotografie

user-avatar

Blondie

27. 01. 2016 | 15:30

Vypadá to jako předehra k nejstaršímu lesbickému pornu, ale musíme vás zklamat, porno to není. Záběry dvou nahých žen, které si potřásají rukou a dávají pusu, vznikly totiž z čistě studijních důvodů. Okolnosti jejich vzniku jsou ovšem bizarní a překvapivé.

Polibek dvou žen natočil někdy mezi lety 1872 až 1885 anglický fotograf a vynálezce Eadweard Muybridge (1830-1904), jenž se proslavil studiemi pohybu lidí i zvířat. Protože v té době ještě neexistoval kinofilm, zachytil polibek dvou žen rychlými sekvencemi fotografií, pořízených ve zlomcích sekundy od sebe. Muybridge je fotil nahé za účelem studia jejich pohybu, nikoli z nějakých zvrhlých pohnutek. Proč se ale spolu líbají dvě ženy, a nikoli opačné pohlaví? Vždyť ve viktoriánské době byli lidé z hlediska dnešních standardů extrémně sexuálně prudérní a homosexualitu považovali za společenskou hrozbu! To je sice pravda, ale právě kvůli viktoriánského prudérnosti nemohl fotograf společně fotografovat nahé muže a ženy. Mohl je fotit pouze zvlášť. Navíc se tehdy věřilo, že ženy mají malý, ne-li žádný sexuální apetit, takže se možnost lesbické lásky všeobecně podceňovala. Na Muybridgových fotografiích tak ženy-modelky vlastně zastupují muže v jejich rolích, což nazíráno z dnešního hlediska může působit homoeroticky, ale viktoriáni s tím neměli žádný problém.

Sekvence fotografií zachycující polibek dvou nahých žen

Pikantnější než celá tato „filmová scéna“ je ovšem fakt, že její tvůrce, Eadweard Muybridge, zabil milence své ženy, majora Colonela Harryho Larkynse, když se dozvěděl, že by mohl být otcem jejich rokapůlročního syna. Vyhledal proto soka a se slovy: ´Dobré odpoledne, majore, mé jméno je Muybridge a zde je odpověď na Váš dopis mé ženě´, na něj z bezprostřední blízkosti vystřelil. Larkyns ještě tu noc zemřel a Muybridga zatkla policie. U soudu byl ale zproštěn viny s odůvodněním, že šlo o důvodné zabití. Jinými slovy, zabít toho, kdo vám svede manželku, bylo v pořádku, zatímco filmovat muže a ženy pohromadě, tak je pánbůh stvořil, nebo mít rád stejné pohlaví bylo považováno za velmi hříšné. Inu, nejen takovými paradoxy se vyznačovala viktoriánská doba.

 

 

user-avatar

Blondie

27. 01. 2016 | 15:30

Zavří­t reklamu