válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší figurativní malbou na světě je vypasené prase

Nejstarší figurativní malbou na světě je vypasené prase
Zdroj: porfimedia.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Nejstarší jeskynní malba pochází z Indonésie a je více než 45 tisíc let stará. Vyobrazuje pěkně vykrmené divoké prase s velkým břichem.

Yvonne Pokorná 24. ledna 2021

Malba prasete vytvořená červenofialovou barvou byla objevena na stěně jeskyně Leang Tedongnge v krasu Maros-Pangkep na indonéském ostrově Sulawesi. Kromě ní zde byly také dvě částečně dokončené malby dvou prasat, které jako kdyby spolu zápasily, a čtyři obrysy rukou. Archeologové tyto pravěké výtvory datovali do doby před minimálně 45 500 lety, takže by se jednalo o nejstarší známou figurativní malbu.

„Když jsem toto umění poprvé uviděl, byl jsem ohromený,“ sdělil webu IFLScience hlavní autor studie Adam Brumm z Griffith University v Austrálii. „Zdá se, že tři divoká prasata zobrazená v uměleckém díle jsou zapojena do jakési sociální interakce, což naznačuje, že tyto jednotlivé postavy tvoří jednu narativní kompozici nebo ‚scénu‘, což je v raném jeskynním umění neobvyklé. Toto umělecké dílo na mě opravdu udělalo dojem,“ dodal.

Thumbnail # Moderní technologie odhalily 30 000 let staré jeskynní malby ve Španělsku. Záhadou je, kdo je vytvořil
Mohlo by Vás zajímat:

Moderní technologie odhalily 30 000 let staré jeskynní malby ve Španělsku. Záhadou je, kdo je vytvořil

Naleziště bylo poprvé objeveno v prosinci 2017, kdy archeology do jeskyně přivedli místní bugisští farmáři žijící v údolí. Zvláštní je, že si nikdy předtím nevšimli jeskynních maleb uvnitř.

Má se za to, že malba zachycuje takzvané prase celebeské, což je druh divokého prasete, které obývá ostrov Sulawesi. Vyjma prasete divokého jde o jediný druh prasete, které bylo úspěšně domestikováno;  v průběhu historie bylo dovlečeno na široké množství jiných ostrovů v jihovýchodní Asii.

Postava prasete na stěně jeskyně měří kolem 136 centimetrů na 54 centimetrů, tedy skoro přesně jako skutečná velikost tohoto zvířete. Za figurální malbu se označuje proto, že na rozdíl od abstraktního umění znázorňuje reálný objekt.

Předchozím držitelem rekordu v nejstarším figurálním umění na světě byl obraz divokého skotu nalezený v jeskyni na Borneu, jenž je asi 40 000 let starý. Zatímco malba prasete z Leang Tedongnge  je nyní považována za nejstarší, vědci tvrdí, že není důvodu předpokládat, že je jediná. Podobná umělecká díla pravděpodobně existují v okolním regionu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu