I pravěké děti si rády hrávaly. Některé hračky si samy vyřezaly z kamene.

I pravěké děti si rády hrávaly. Některé hračky si samy vyřezaly z kamene. | zdroj: wikipedia commons


Nejstarší dětské hřiště našli v Číně, hračky jsou staré 2 miliony let!

TÉMATA: archeologie | objevy | čína | hominidi

user-avatar

Irena Gruberová

2. 04. 2015 | 07:30

Archeologové provádějící vykopávky v pánvi Ni-che-wan v Číně tvrdí, že objevili dva miliony let staré hřiště pravěkých hominidů, plné malých kamenných předmětů, které považují za dětské hračky.

K nálezu došlo v archeologické lokalitě Chej-tchu-kou v čínské provinci Che-pej, kde se dochovaly jedny z nejstarších pravěkých památek ve východní Asii. Na ploše menší než 6 metrů čtverečních archeologové objevili více než 700 kamenných artefaktů a 20 tisíce roztříštěných kousků, datovaných do doby před 1,77 až 1,95 miliony lety.

Nalezené předměty jsou extrémně malé, většina z nich měří na délku jen 20 až 50 milimetrů. Z toho archeologové usuzují, že je nemohli vyrobit ani používat dospělí muži. Pravděpodobně je vyřezávaly děti se svými matkami a některé z nich mohly dětem sloužit jako hračky. „Člověk téměř cítí lásku a vášeň, která se hluboce do tohoto kousku otiskla,“ řekl o jednom z nalezených předmětů profesor Wej Čchi, paleoantropolog z Čínské akademie věd a šéf vědeckého týmu, který v Chej-tchu-kou provádí výzkum. Podle něj mohlo jít o hračku nebo o dárek, který matka vyrobila pro svého potomka. „Je to tak jemně provedené a krásně vyřezané, kvalitou se to může měřit s kamennými artefakty z mnohem mladší doby,“ zhodnotil nález Wej Čchi.

Předmět označený jako HTG268 považují čínští archeologové za dětskou hračku.

Velká koncentrace takto malých předmětů na jednom místě svědčí o tom, že tu dříve bývalo něco jako pravěké dětské hřiště. V jeho blízkosti se nenašlo větší množství zvířecích kostí a téměř žádné velké pracovní nástroje, takže v tomto prostoru dávní lidé ani nebydleli, ani tu nepracovali. Artefakty jsou velmi zachovalé, bez viditelných známek opotřebení, což značí, že lokalita byla zasypána v důsledku náhlé přírodní události, pravděpodobně sesuvu hornin, jež předměty zakonzervovala a uchránila je před povětrnostními vlivy. Před touto katastrofou tu však existoval malý ráj. Pánev Ni-che-wan, která je dnes členitou krajinou s hlubokými roklemi, bývala v minulosti obrovským jezerem, které poskytovalo ideální prostředí pro dávné hominidy. Matky s dětmi se tu mohly cítit bezpečně, protože v okolí se našly pouze fosílie přežvýkavců, jako slonů a nosorožců.

Ačkoliv naleziště bylo objeveno už v roce 2002, teprve nedávno se vědcům pomocí metody zvané magnetostratigrafie podařilo přesně určit jeho stáří. To lokalitu nyní činí starší než je proslulá náhorní plošina Dmanisi v Gruzii, považovaná dosud za nejstarší známé naleziště hominidů mimo Afriku. „Toto místo je pokladnicí, která může leccos užitečného napovědět o důležitých otázkách, ať už se týkají sociální struktury raných hominidů, nebo toho, zda, kdy a jak přišli do Asie z Afriky,“ řekl na adresu archeologické lokality profesor Wej Čchi.

Čínští archeologové při práci

Jak ale vědec přiznává, jeho objev se neobešel bez kontroverzí. Ozvali se vědci, kteří vyjádřili pochybnosti, zda tyto kamenné předměty vůbec vyrobila lidská ruka. „Jsou příliš staré, moc předbíhají dobu. Určit, zda se jedná o uměle vyrobené předměty zřejmě jde za hranice současné vědy,“ zkonstatoval paleontolog a paleoantropolog Kao Sing.

Profesor Wej Čchi si je však jist tím, že artefakty jsou výsledkem ruční práce. „Pokud ne, většina kamenných kousků v muzeích by tím byla zpochybněna,“ řekl. Nicméně uznává, že svým objevem přidělal vědcům vrásky na čele. Doposud se totiž věřilo, že nejstarší předci člověka migrovali z Afriky před 1,8 miliony lety. Pokud se však potvrdí, že hominidi žili ve stejnou dobu i v Číně, znamenalo by to, že mohli z Afriky odejít dříve nebo že se dokonce vyvíjeli v Číně nezávisle na Africe. „To načasování je velmi zajímavé. Otevírá to dveře k novým diskusím o původu hominidů,“ uzavřel Wej Čchi.

 

 

user-avatar

Irena Gruberová

2. 04. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu