Takhle nějak vypadaly kamenné sekery vcelku.

Takhle nějak vypadaly kamenné sekery vcelku. | zdroj: popular-archaeology.com


Nejstarší broušená sekera se našla v Austrálii. Je stará téměř 50 000 let

TÉMATA: archeologie | objevy | austrálie | pravěk

user-avatar

Irena Gruberová

24. 05. 2016 | 10:30

Analýza broušené sekery nalezené v Austrálii přinesla překvapivé zjištění. Ukázalo se, že je stará téměř 50 000 tisíc let a je tedy nejstarší svého druhu na světě. Podle všeho ji vyrobili první obyvatelé australského kontinentu.

Nejstarší známá sekera na světě byla objevena počátkem 90. let minulého století v regionu Kimberley na západě Austrálie. Měla broušené kamenné ostří a byla opatřena dřevěnou rukojetí. Teprve ale nedávno, kdy ji podrobil zkoumání profesor Peter Hiscock z Univerzity v Sydney, bylo s jistotou stanoveno její stáří – okolo 46 až 49 tisíci let! To z nálezu učinilo nejen nejstarší broušenou sekyru na světě, ale i nejstarší sekeru s rukojetíArcheologové Sue O'Connor a Tim Maloney zkoumají nejstarší ukázku broušené čepele.

„Nikde jinde na světě nenajdete sekyry takového stáří,“ prohlásila profesorka Sue O’Connor, která starobylý nástroj objevila. „V Japonsku se sekery poprvé objevují před 35 000 lety. Ale ve většině zemí světa přicházejí až se zemědělstvím před 10 000 lety,“ upřesňuje. Podle archeoložky tento nález svědčí o tom, že technologie domorodých Aboridžinců, kteří na australský kontinent dorazili před 50 000 lety, nebyly zdaleka tak primitivní, jak se dříve soudilo. „Protože nevíme o žádných sekerách v jihovýchodní Asii v době ledové, tento objev nám ukazuje, že lidé po příchodu do Austrálie začali experimentovat s novými technologiemi a vynalezli způsoby, jak využít místních zdrojů, na které narazili,“ vysvětluje O’Connor. Hlava sekery

Vědecké analýzy odhalily, že sekera byla vyrobena z čediče, který byl opracován do požadovaného tvaru a poté zbroušen o měkčí kámen, jako třeba pískovec. Kamenná čepel byla zasazena do otvoru dřevěné rukojeti a přilepena pryskyřicí jako lepidlem. Sekera zřejmě sloužila k různým účelům – k výrobě kopí, k sekání dřeva nebo seškrabování kůry ze stromů.  

user-avatar

Irena Gruberová

24. 05. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu