válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší belgický lunapark zavřeli kvůli hrozivé nehodě. Chlapec při ní málem přišel o ruku

Zábavní park Dadipark otevřel v roce 1950 farář Gaston Deweer jako útočiště pro děti poutníků, kteří mířili k místní bazilice. Tehdy to bylo ještě hřiště. Jak se zvyšovala jeho obliba, přibývalo i atrakcí a Dadipark se stával vyhledávaným místem rodin z celého okolí. Nejmodernější kolotoče v něm návštěvníci sice nenašli, ale díky nízkým cenám byl snadno přístupný pro všechny. V nejlepších letech jej navštívilo až milion hostů za sezónu, kteří se mohli pobavit na lodičkách, autíčkách nebo nesčetném množství skluzavek.

Možná právě kvůli své nízkonakládovosti byl Dadipark také častým místem drobných nehod. Na kritiky ohledně bezpečnosti dlouhá léta nikdo nedbal, až v roce 2002 došlo málem k nejhoršímu. Na atrakci Jet Boat si zlomil ruku malý chlapec. Jeho stav byl natolik vážný, že lékaři původně uvažovali o amputaci. Díky rozsáhlé operaci byla jeho ruka však nakonec zachována. Osud parku byl oproti tomu definitivně zpečetěn. Návštěvníci ze strachu před další nehodou přestali park navštěvovat a on byl ještě téhož roku uzavřen.

Prvotním záměrem majitelů bylo lunapark zrekonstruovat a po čase znovu otevřít. K tomuto kroku ovšem chyběly potřebné finance a sponzoři. Nevyšly ani záměry některých developerů vytvořit z místa moderní zábavní park. Nedá se ovšem říct, že by park v těch letech zel prázdnotou. Na místo se stále chodily dívat stovky zvědavců, kteří si i přes zákaz prohlíželi chátrající atrakce prorůstající zelení. Dadipark byl také velkým lákadlem pro urbexové průzkumníky.

Všechno skončilo v roce 2011, kdy bylo rozhodnuto, že celý park bude srovnán se zemí. Nepomohly ani snahy místního spolku pro jeho záchranu. Z původního lunaparku dnes v oblasti najdete jenom chráněné stromy. A jaký má být další osud místa? V roce 2016 bylo usneseno, že se z něj stane rekreační zóna s obytnými jednotkami.

Další články

Zavří­t reklamu