válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší barvu světa, egyptskou modř, možná budou využívat kriminalisté

Nejstarší barvu světa, egyptskou modř, možná budou využívat kriminalisté
Zdroj: ancientpages.com

Egyptská modř je považována za nejstarší barvivo světa. Už před 5000 let byla použita na výmalbu hrobky faraona Ka-sena. Vědci zjistili, že tato barva má velmi zajímavé vlastnosti, které by našly uplatnění i dnes.

Tomáš Chalupa 26. června 2017

Tato prastará barva podle zjištění odborníků totiž emituje infračervené záření, pokud je vystaveno určitému druhu světla. To by velmi pomohlo kriminalistům. Ti totiž používají ve své práci podobnou barvu, která ovšem žádné záření neemituje. Když dorazí na místo činu a chtějí sejmout otisky prstů, pokryjí dané místo speciální kontrastní barvou. Ta odhalí, kde otisky jsou, a dají se pak lehce sejmout. Ovšem problém nastává, pokud jsou na příliš ozářeném místě nebo místě s hrubým povrchem. Pak nejsou prakticky vidět.

Právě zde by mohla pomoci egyptská modř. Stačí, aby byla aplikována stajně jako klasická forenzní barva a pak se celá místnost nebo lokalita nafotila fotoaparátem s filtrem infračerveného záření. Na výsledných snímcích budou otisky prstů velmi dobře vidět, ať jsou na jakémkoliv místě.

Jedna společnost už dokonce tuto barvu nabízí. Podle odborníků je jen otázka času, než se dostane kriminalistům do praxe. Prastaré znalosti dávných Egypťanů tak mohou pomoci při odhalování dnešních zločinů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu