válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejstarší albatros na světě se jmenuje Moudrost, má 67 let a stále snáší vejce

Nejstarší albatros na světě se jmenuje Moudrost, má 67 let a stále snáší vejce
Zdroj: thevintagenews.com

Albatrosi jsou nádherní mořští ptáci, kteří obývají rozlehlé oblasti Pacifiku a jsou velmi dobře známí jako zdatní letci. Migrují na tropické atoly, aby zde snášeli vajíčka. Jednomu z nich se dostalo dokonce mezinárodní pozornosti. Jmenuje se Moudrost a je to nejstarší albatros na světě.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2018

Moudrost je samice albatrosa laysanského, která má 67 let. Jako tisíce dalších albatrosů, i Moudrost se každý rok vrací na atol Midway v Pacifiku, aby zde snášela vejce. Vědci s radostí konstatovali, že jedno nové vajíčko snesla i letos, což je v jejím věku naprosto mimořádné. Podle odhadů odborníků Moudrost za svůj život snesla už 35 vajec. „Je bezprecedentní, že tu máme ptáka, kterému je 67 let a stále snáší vejce,“ říká bioložka Kate Toniolová.

Vědci ovšem nemají možnost sledovat takto detailně všechny albatrosy, takže Moudrost nemusí být zdaleka nejstarší, což potvrzuje sama Toniolová. „Budí to ve vás představivost. Co když o dvě hnízda dále snáší albatros, který je ještě starší?“

Život Moudrosti musel být opravdu zajímavý, už jen díky stylu života, který albatrosi vedou. Od svého narození uletěla nad oceánem miliony kilometrů. Podle odhadů vědců to je zhruba stejná vzdálenost, jako je šest letů na Měsíc a zpět.

Vědci se snaží albatrosí populaci sledovat. Tito ptáci totiž zdaleka nesnášejí vejce každý rok, takže populace se rozmnožuje jen pomalu. Albatrosi při své migrační pouti musí čelit mnoha nástrahám a nebezpečím. Mezi ty největší patří intenzivní rybolov, znečištěné oceány a především velké množství plastu, který se jen tak pohupuje na hladině. To je jeden z největších zabijáků mořských ptáků, albatrosi nevyjímaje.

Samotný atol Midway je jedním z největších a nejoblíbenějších hnízdišť albatrosů. Každý rok jich sem zavítají tisícovky. Právě zde je odborníci sledují a počítají jejich populaci.

Albatros laysanský je díky svému šedavému zbarvení svršku a křídel, bílému zbarvení hlavy a spodku někdy mylně přirovnáván k rackovi. V rámci čeledi je poměrně malý. Je pojmenován po ostrově Laysan, jedné z hnízdních kolonií na severozápadě Havajských ostrovů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu