válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejsmutnější lední medvěd žil v čínském obchoďáku, takhle by neměl nikdo trpět

V čínském městě Kuang-čou se nachází velké obchodní centrum a v něm velmi malý výběh, pokud se tomu vůbec výběh dá říkat. Za sklem, v nuzných podmínkách, žil lední medvěd jménem Pizza. Tenhle chudák strašně trpěl, což zvedlo velkou vlnu podpory u veřejnosti. Medvěd je sice nyní v zoologické zahradě, ale vyhráno rozhodně nemá.

Tomáš Chalupa 16. června 2019

Naštěstí poté, co se záběry o Pizzovi a jeho životních podmínkách objevily na YouTube, byla okamžitě odstartována petice za jeho propuštění z izolace a nevyhovujícího prostředí. Pod peticí se podepsalo přes jeden milion lidí a připojilo se na 50 čínských organizací na podporu ochrany zvířat.

Pizza podle odborníků vykazoval stereotypní chování, jako je stálé pokyvování hlavou, chození sem a tam. Navíc byl co chvíli ozařován blesky z fotoaparátů návštěvníků centra. Svým způsobem byl jeho „výběh“ zvířecí Guantánamo; Pizza v něm neskutečně trpěl a také přicházel o rozum.

Tlak veřejnosti zatím přinesl alespoň částečnou změnu, byť jde jen o malé vítězství. Pizza byl přemístěn do zoologické zahrady, kde se kdysi narodil. Jak ale řekl mluvčí obchodního centra, Pizza se vrátí zpět do obchoďáku, jakmile bude jeho výběh vylepšen. Jak přesně chtějí uprostřed obchodního centra zajistit dobré podmínky pro život ledního medvěda, mluvčí neupřesnil. Mluvčí také kategoricky vyloučil, že by vedení centra svolilo k převezení Pizzy do britské zoologické zahrady, jak požadovala část petentů. Ředitel zoologické zahrady, kde je nyní Pizza umístěn, s návratem zpět do obchodního centra nesouhlasí. Podle něj má Pizza zůstat tam, kde je, nebo ještě lépe být vypuštěn do chráněné zóny ve volné přírodě. Jenže tato vize se zatím nenaplní. Jakmile skončí renovace „výběhu“, Pizza bude muset zpět. Bitva o jeho osud tak stále neskončila a veřejnost by měla jeho případ dále sledovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu