válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejsmrtelnější látka na světě je sloní noha, dvě minuty u ní a je po vás

Nejsmrtelnější látka na světě je sloní noha, dvě minuty u ní a je po vás
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Vypadá to opravdu nechutně, ale není to to, co si asi myslíte. Tahle podivná hromada se nazývá sloní noha. Vyskytuje se momentálně jen na jediném místě na planetě, v jaderné elektrárně Černobyl.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2021

Podle odborníků je to jedna z nejnebezpečnějších věcí na světě. Celá desetiletí byla skryta v ruinách atomového reaktoru v Černobylu, než prosákla na povrch. Stačí stát v její blízkosti 300 vteřin a člověk dostane smrtelnou dávku radiace. A to je intenzita mnohonásobně nižší, než když se sloní noha objevila na povrchu poprvé.

Z čeho se vlastně tahle záležitost skládá? Je to roztavené jaderné palivo smíchané s hromadou betonu, písku a dalšího materiálu použitého na vybudování krytu reaktoru. Taková smrtelná směska se nikde na světě nevyskytuje. Nachází se na samém dně pod jádrem reaktoru. V roce 1986 měla sloní noha 10 000 rentgenů za hodinu. Kdokoliv by se k hromadě přiblížil, byl by do minuty mrtvý.

Vědci objevili sloní nohu šest měsíců po katastrofě. Do prostoru spustili dálkově ovládaného robota s kamerou, který nafotil první snímek této hmoty. Tam někde se zrodil název sloní noha, kterou hmota připomíná. Tehdy byla ještě mimořádně horká, obsahovala podle vědců dokonce neznámé krystalické elementy nazývané černobylit. Vážila odhadem několik tun. Dnes má radiaci desetkrát menší než tehdy, a přesto je možné u ní stát jen minutu až dvě, a ani to by asi nikdo nechtěl. Celý reaktor je přikryt pod sarkofágem, který postavili záchranáři za cenu vlastních životů, aby radiace dále neunikala. Předpokládá se, že obsah roztaveného jádra reaktoru a vše, co je ukryté pod sarkofágem, bude radioaktivní ještě dalších 100 000 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu