válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejsložitější železnice světa vede po Ďáblově nose

Nejsložitější železnice světa vede po Ďáblově nose
Zdroj: historydaily.org
+ 11 fotek+ 12 fotek

Když se v roce 1895 v Ekvádoru ujal vlády generál Eloy Alfaro, prohlásil, že spojí železnicí město Guayaquil s hlavním městem Quito. Nová trať měla vést pohořím Andy.

Tomáš Chalupa 12. listopadu 2018

Mnoho lidí se tehdy stavělo proti nápadu, nechtěli, aby téměř posvátné Andy znesvětila železnice, ale prezident nakonec prosadil svou. Najal americké společnosti, které měly komplikovanou stavbu realizovat. Už tehdy se o železnici mluvilo jako o nejsložitější na světě. V roce 1899 se začalo stavět.

Podmínky pro stavbu byly naprosto šílené. Sesuvy půdy, zemětřesení, divoká zvířata, nemoci, husté deště, to vše způsobilo, že se stavba dostala rychle do časového skluzu. Vůbec nejtěžší bylo položit koleje přes masiv zvaný Ďáblův nos. 800 metrů vysoký skalní útvar byl tím posledním místem, kudy by měla vést železnice. Inženýři museli vytvořit speciální železniční trať, kdy vlak jel dopředu a pak zase couval. Zatáčky totiž nebylo jak udělat. Vlaky překonávají převýšení až 18 stupňů.

Místní pověry říkají, že si ďábel nepřeje, aby mu jezdily po jeho nose vlaky. Možná právě proto stála stavba této části železnice lidské životy. Na 2000 lidí zemřelo při nehodách, vyčerpáním, hladem nebo na nemoci. Mezi mrtvými bylo mnoho lidí z Jamajky, které sem společnost dovezla na práci, ale také vězni, kteří zde byli na nucených pracech a bylo jim slíbeno, že pokud trať dokončí, dostanou svobodu. Na stavbě zahynul i hlavní inženýr celé stavby, major John Harman.

Přes všechny možné komplikace byla trať dokončena a kromě několika období, kdy ji bylo nutné opravit, funguje dodnes. Je to inženýrský zázrak, který v tehdejší době neměl obdoby. Jako každé velké dílo, i toto ale bylo vykoupeno nejen krví a potem, ale i životy mnoha lidí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu