válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejslavnější moskevský kostel komunisté zničili, aby mohli na jeho místě postavit bazén

Nejslavnější moskevský kostel komunisté zničili, aby mohli na jeho místě postavit bazén
Zdroj: dw.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Zlaté kopule chrámu Krista Spasitele září nad Moskvou a patří k ikonám tohoto města. Ovšem komunisté měli na existenci a využití kostelů jiný názor, náboženství považovali za opium lidstva, a tak místo slavného chrámu hodlali postavit bazén pro sovětský pracující lid.

Tomáš Chalupa 6. ledna 2019

Chrám Krista Spasitele v Moskvě byl postaven v roce 1883 a byl to největší kostel v pravoslavném světě. Byl také symbolem úzkého spojení církve a státu, jak je ostatně v Rusku zvykem. Jenže 34 let po jeho vysvěcení, se k moci dostali komunisté. Ti chtěli náboženství vymýtit, považovali jej za přežitek a nový komunistický člověk se bez něj měl zcela obejít. Komunisté zbourali tisíce kostelů po celé zemi a jejich majetek zkonfiskovali. Kněží byli vězněni a popravováni. Hlásit se k církvi bylo smrtelně nebezpečné.

Otázka byla, co udělat s ohromným chrámem Krista Spasitele. Stalin si pohrával s myšlenkou, že se chrám zbourá a na jeho místě se postaví 400 metrů vysoký komplex, na kterém bude stát socha Lenina. Dílo by se jmenovalo Palác sovětů. Měla to být největší stavba na světě.

Jako první se musela odstranit katedrála, která byla zbourána v roce 1931. Chrám byl zničen dvěma výbuchy. Ten první budova přestála, druhý byl podle výpovědí pamětníků citelný i ve vzdálenějších čtvrtích Moskvy. Samo odstranění trosek po explozích trvalo téměř jeden a půl roku.

Jenže projekt stavby monumentu Paláce sovětů se vlekl a zcela se zastavil po německém útoku na Sovětský svaz. Projekt nikdy pořádně nezačal, utopila se v něm ale spousta peněz, většinou v korupci a černých fondech. Místo toho se ale objevil nový projekt, rovněž megalomanský. Největší venkovní bazén na světě, který měl být velký jako dvě fotbalová hřiště.

Voda měla být ohřívaná tak, aby se bylo možné koupat i v zimě, a to přesto, že bazén nebyl krytý. Bazén se skutečně podařilo postavit a Moskvané si ho velmi oblíbili. Ovšem ne všichni, někteří želeli zkázy chrámu a z existence bazénu nijak nadšení nebyli. Komunisté ale mohli slavit, jejich mamutí dílo se podařilo.

Po pádu komunismu se začaly silně ozývat hlasy volající po obnovení chrámu Krista Spasitele. Probíhaly finanční sbírky na obnovu kostela. Stavba nového chrámu začala v roce 1994 a chrám byl otevřen 31. prosince 1999, v předvečer 2000. výročí narození Krista. Vysvěcení chrámu proběhlo 19. srpna 2000, den nato následovala kanonizace členů carské rodiny.

Do chrámu se vejde neuvěřitelných 10 tisíc věřících. Jeho půdorys má tvar kříže o stejné délce ramen, jeho šířka je zhruba 85 metrů. Kupole s křížem má výšku 103 metrů, což z chrámu dělá nejvyšší pravoslavný kostel na světě. Uvnitř jsou poklady a památky nezměrné hodnoty. 9000 metrů plochy kostela je navíc pozlaceno včetně jeho ikonických kupolí.

Další články

Zavří­t reklamu