válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejslavnější dětská filmová hvězda si rolí Pipi Dlouhé punčochy nevydělala ani korunu

Nejslavnější dětská filmová hvězda si rolí Pipi Dlouhé punčochy nevydělala ani korunu
Zdroj: web.de
+ 9 fotek+ 10 fotek

Copatá, pihovatá divoška Pipi Dlouhá punčocha letos slaví 70. narozeniny. Slavná knížka pro děti poprvé vyšla 26. listopadu roku 1945. K jejímu vzniku přispěla spisovatelčina nemocná dcera Karin, která svou mámu prosila, aby jí vyprávěla příběhy. Tak se zrodila jedna z nejoblíbenějších literárních postav na světě. K popularitě rozverné zrzky bezesporu přispěl také švédský televizní seriál, na nějž později navázalo několik filmů. V titulní roli tehdy zazářila dětská herečka Inger Nilsson, která postavě Pipi vtiskla nezapomenutelné kouzlo.

blondie 25. listopadu 2015

Inger Nilsson bylo osm let, když švédská televize hledala vhodnou představitelku pro roli Pipi. Poprosila proto své rodiče, jestli by tam neposlali její fotku. Z osmi tisíc holčiček si renomovaný režisér Olle Hellbom vybral právě ji, a jak se záhy ukázalo, byla to správná volba. Inger se totiž role chopila s umem a nadáním a podala na dětskou herečku nezvykle suverénní a přesvědčivý výkon. Pipi v jejím podání byla temperamentní, svérázná a ulítlá a jako takovou si ji děti z celého světa okamžitě zamilovaly.

Pipi a její kamarádi Tommy a Annika

Pipi a její kamarádi Tommy a Annika

Inger přitom tvrdí, že s postavou Pipi až tolik společného neměla. „Rošťák jako Pipi jsem nikdy nebyla a koneckonců nejsem ani teď,“ řekla před pěti lety v rozhovoru pro Domažlický deník. „Pořádný rošťák byla spíš Maria, která hrála Anniku, ta by se spíš hodila na Pipi,“ dodala. Navíc jak přiznává, je snad jediným člověkem ve Švédsku, kdo knížku Astrid Lindgrenové ani nepřečetl. Inger přitom Pipi ztvárnila ve čtyřech celovečerních filmech (1969-1973) a sama také nazpívala úvodní píseň Tady přichází Pipi od skladatele Jana Johanssona. Nutno dodat, že navzdory své slávě se hraním ve filmu nijak neobohatila, neboť ve Švédsku tehdy nebylo dovoleno vyplácet dětem honoráře.

Inger Nilsson a její filmový kůň Alfred (1973)

Inger Nilsson a její filmový kůň Alfred (1973)

Sérií filmů o Pipi však kariéra Inger Nilsson skončila, žádný další režisér už ji do filmu neobsadil. V jednom svém rozhovoru však herečka přiznala, že když jí bylo čtrnáct, obdržela nabídku na roli ve filmu, kde se měla objevit úplně nahá, to však ona i celá její rodina odmítly.

Později Inger zkoušela štěstí jako zpěvačka a v roce 1978 nazpívala album disco písní, to se však nesetkalo u posluchačů s příliš velkou odezvou. Rozhodla se proto raději pro kariéru sekretářky. K herecké branži se vrátila až v roce 1987, ovšem ne před kamerou, ale na prknech malých provinčních divadel. Zahrála si párkrát i v televizi, její zatím poslední rolí byla postava patoložky Ewy v německém kriminálním seriálu Der Kommissar und das Meer (Komisař a moře).

Inger Nilsson v roce 2010 na festivalu Juniorfest v Horšovském Týně.

Inger Nilsson v roce 2010 na festivalu Juniorfest v Horšovském Týně.

Dnes šestapadesátiletá Inger Nilsson žije ve Stockholmu a lidé v ní stále vidí onu rozpustilou pihatou holčičku s trčícími copánky. Před pěti lety přijala pozvání na filmový festival Juniorfest v Horšovském Týně, kde převzala diváckou cenu Zlatá rafička. Vítaly ji tehdy zástupy nejen dětských, ale i dospělých fanoušků. V dobách komunismu, kdy se u nás seriál opakovaně vysílal v Československé televizi, malá rebelka Pipi fascinovala české diváky svou individuální vzpourou proti většinové společnosti, samostatností a touhou po svobodě, až je s podivem, že neskončila tenkrát na indexu.

https://www.youtube.com/watch?v=uHIS7WXrNqU

Související články

Další články

Zavří­t reklamu