Babinský se dostal i do seriálu Slavné historky zbojnické | zdroj: internet


Nejslavnější český loupežník byl spíše řadový zločinec, slávu mu daly až legendy

TÉMATA: brno | zločiny | rakousko-uhersko

Václav Babinský se dostal do písní i do legend. Právě ty z něj udělaly slavného lotra a lupiče, přestože pravda o něm je poněkud skromnější.

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2014 | 08:56

Z písní a legend by se dalo usoudit, že Václav Babinský byl kruťas obklopený početnou loupeživou bandou, který bohatým bral a chudým dával. Jenže vše bylo trošku jinak a lidová tvořivost si jeho loupežnické kousky přibarvila.

Václav Babinský

Babinský se narodil v severočeských Pokraticích. Už tady se legendy rozcházejí s realitou. Nežil v žádné bídě ani nebyl synem nuzáka, naopak jeho rodina byla poměrně dobře situovaná a syna mohli dokonce poslat na gymnázium. Jenže studia ho nebavila, údajně vyjma knížek pojednávajících o slavných zbojnících a lupičích. Musel ze školy pryč a čekala ho služba v armádě. Aby se jí vyhnul, předstíral záchvaty šílenství. Vyhnout vojně se mu sice podařilo, ale skončil napřed v blázinci a pak v nemocnici. Celkově si v různých institucích pobyl osm let. K nějaké poctivé práci se po této anabázi neměl, a tak se dal na loupeživé řemeslo. Jeho banda, kterou založil v roce 1830, nebyla zdaleka tak početná, jak se tradovalo. Místo pověstného tuctu zarostlých lupičů to byli pravděpodobně jen čtyři muži a jeho milenka Apolena Hoffmanová. Také není pravda, že bojoval proti vrchnosti nebo že snad bohatým bral a chudým dával.

Babinský prostě loupil tam, kde to šlo, a dělal to pro peníze, které si nechával. Loupil v okolí Litoměřic a České Lípy, ale vyloupil třeba také mlýn Antonína Meima u Brna. Měl zálibu v používání falešných dokladů a své loupežnické řemeslo velmi dobře ovládal. Loupil u těch, u kterých mohl předpokládat, že jim bude co vzít, tedy u místních boháčů. Nemělo to nic společného s nějakým sociálním cítěním, byl to prostě racionální kalkul. Právě zde vznikaly příběhy o oloupených lakomých kupcích, vyloupených armádních pokladnách nebo zapálených panských sýpkách. Jenže jeho pět let trvající loupežnická kariéra přes všechnu Babinského nepochybnou inteligenci a um směřovala ke konci. Při návštěvě příbuzných někde na Litoměřicku v roce 1835 ho chytli četníci, roli v tom hrála především zrada jednoho z jeho bandy, který ho udal. Zatčen byl přitom již jednou, v roce 1832 v obci Kuří Vody, jenže kladl odpor a rychtáře kousl do prstu. Z vazby, kde čekal na soud, uprchl až do Polska. Jenže nyní ho zavřeli do vazby v Brně na Špilberku a odsud se věru špatně utíká.

Špilberk byl opravdu ponuré místo

Přestože se všeobecně očekávalo, že Babinský dostane trest smrti, vyvázl nakonec „jen“ s 20 lety žaláře. Soudu se podařilo usvědčit ho pouze ze šesti činů, mezi kterými byla ovšem i vražda pláteníka Jana Blumberga z Horní Kamenice. Babinský tak skutečně mohl mluvit o štěstí, že ho minula šibenice.

Václav Babinský jako starý muž

Svůj dlouhý trest si odpykal na Špilberku a později v Kartouzích, což jsou dnešní Valtice. Stal se velmi zbožným a pokorným. O útěk se nikdy nepokusil a získal si důvěru vedení věznice. Dokonce po svém propuštění v roce 1861 požádal, zda by nemohl zůstat ve vězení jako zaměstnanec. Návratu do normální společnosti se bál. Nakonec se jej ujaly řádové sestry z kláštera v Řepích u Prahy, kde dožil svůj život jako jejich zahradník.

Hrob Václav Babinského v Řepích

Babinský nebyl Český Janošík ani génius nebo obzvláště krutý lupič. Byl sice vynalézavý a inteligentní, ale celebritu mezi lupiči z něj skutečně udělaly hlavně lidové legendy a písně. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2014 | 08:56

Zavří­t reklamu