válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejprve je využil stát, pak vlastní rodiče: První známá paterčata byla jenom atrakcí a továrnou na peníze

Nejprve je využil stát, pak vlastní rodiče: První známá paterčata byla jenom atrakcí a továrnou na peníze
Zdroj: thevintagenews.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

V roce 1934 se v kanadském Ontariu narodila první paterčata na světě, o kterých je známo, že přežila po porodu. Po zázraku se šťastným koncem ale následovala už jenom neštěstí.

Simona Knotkova 7. dubna 2018

Paterčata Cécile, Émilie, Marie, Yvonne a Annette Dionne se narodila o dva měsíce předčasně a nebylo jisté, zda přežijí. Díky důkladné nemocniční péči se jim to ale nakonec podařilo. Jejich další cesta bohužel nevedla domů. Rodiče Oliva-Edouard a Elzire Dionne měli v té době už dalších pět dětí a výchovu dvojnásobného množství nemohli finančně zvládat. Nemocnice je proto celkem snadno přesvědčila, aby opatrovnictví svěřili do rukou státu, konkrétně doktoru Dafoemu, který je přivedl na svět. Pro děti bylo postaveno speciální zařízení Dafoe Hospital and Nursery.

Zpráva o paterčatech se brzy roznesla po zemi a na pětici děvčat se začaly chodit dívat davy zvědavců. Podle statistik to bylo denně až šest tisíc návštěvníků. Když sestry povyrostly, jejich dny byly řízeny striktně navrženým plánem, ve kterém se v pravidelný čas vstávalo, jedlo, modlilo, vystavovalo a chodilo se zase spát. Součástí denního režimu byly také testy a lékařská vyšetření. Od veřejnosti byly dívky izolovány a jen výjimečně se setkávaly s rodiči a sourozenci. Už od raného věku byly samozřejmě továrnou na peníze a Dafoe na nich vydělával například prodejem panenek.

V roce 1943 vysoudili rodiče zpátky opatrovnictví. Mizérie ale pokračovala. Také vlastní rodiče si chtěli urvat svůj díl a paterčata využívali k vlastnímu prospěchu. Díky svěřenskému fondu si koupili luxusní sídlo a děvčata začali posílat na další vystavovací turné. V pozdějších rozhovorech se ženy svěřily, že v domě docházelo k fyzickému, mentálnímu, a dokonce i sexuálnímu zneužívání ze strany jejich otce.

Jakmile sestry dovršily osmnáctý rok, rodinu ihned opustily a zpřetrhaly s ní veškeré kontakty. Jejich dalšími místy působení byl klášter či knihovna, tři z nich si pořídily vlastní rodinu. Nejtragičtější osud potkal jeptišku Émilie, která v pouhých dvaceti letech zemřela na epileptický záchvat. Dnes je naživu Annette a Cécile, které ještě donedávna společně žily v Ontariu. Cécile je na tom zdravotně ale už špatně a momentálně obývá dům pro seniory.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu