I více jak dvě století po své smrti Mozart stále určuje čísla hudebního průmyslu.

I více jak dvě století po své smrti Mozart stále určuje čísla hudebního průmyslu. | zdroj: billboard.com


Nejprodávanějším interpretem roku 2016 se stal překvapivě Mozart

TÉMATA: klasická hudba

user-avatar

Simona Knotková

22. 12. 2016 | 12:00

Ani Beyoncé ani Adele nemají letos na svém kontě nejvíce prodaných CD nosičů. Prvenstvím se naopak může pyšnit pán, který svou hudbu skládal v 18. století a už 225 let není mezi námi.

5. prosince uběhlo přesně 225 let od smrti Wolfganga Amadea Mozarta. K této příležitosti vyšla 28. října jedinečná kompilace Mozart 225: The New Complete Edition, obsahující dvě stě disků o celkové stopáži dvě stě čtyřicet hodin. Jedná se o kompletní souhrn díla rakouského skladatele, jenž je považován za jednoho z největších hudebních géniů všech dob.

"Je úžasné vidět reakce na tento box set, který je plodem roků učení a plánování. Mozartovy nesmrtelné melodie jsou součástí našich životů ne méně než například ty od The Beatles nebo Abby. Tato edice je skvělý způsob, jak oslavit 225. výročí od jeho smrti," sdělil Paul Moseley, výkonný ředitel Universal Music Group v žánru klasické hudby.

Vítězství Mozarta v prodejnosti CD jen dokazuje, že klasické disky se dnes už nekupují a hudebnímu průmyslu vévodí streamování. Do módy také opět vstoupily vinyly.

Na skládaní se podílelo šedesát orchestrů a přes šest set muzikantů. Na letošní vítězství v prodeji Mozartovi přitom stačilo pouhých pět týdnů a přes 6200 zakoupených boxů. Celkově to totiž je přes milion prodaných jednotlivých nosičů.

Sbírku Mozart 225: The New Complete Edition seženete za více jak jedenáct tisíc korun.

user-avatar

Simona Knotková

22. 12. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu