válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejprodávanější produkt od Volkswagenu není žádné auto, ale párek

Největší německý producent aut vyrábí produkt, který se prodává ještě daleko lépe než jeho vozy. Řeč je o slavných párcích koncernu Volkswagen.

Tomáš Chalupa 7. března 2020

Volkswagen vyrábí párky ve svém závodě ve Wolfsburgu už padesát let. Tato masová pochoutka je nedílnou součástí firemní kultury společnosti a má i svoje identifikační číslo 199 398 500, kterým jsou jinak označovány jen součástky automobilů. S výrobou párků začal Volkswagen v roce 1971 a původně mělo jít o doplňkovou službu pro firemní kantýny a restaurace. Pochutnávat si tak na nich mohli zpočátku jen zaměstnanci společnosti.

Jenže tento produkt je i na německé poměry opravdu špičkový, vyhrál ostatně za tu dobu několik potravinářských cen, takže vedení společnosti zjistilo, že by zřejmě se svým párkem pro kantýny uspělo i na běžném trhu. Začal tak postupně dodávat párky i do obchodů a řetězců nejen v Německu, ale i dalších 11 zemích. Dnes je jen 40 procent párků určeno pro zaměstnance firmy a 60 procent jde na trh. V absolutních číslech je to 6,7 milionů párků ročně. Zajímavé je, že mezi těmito zeměmi nejsou Spojené státy a navíc je import těchto párků do země zakázán. Američané si svůj trh zřejmě bedlivě chrání před cizí, byť velmi kvalitní konkurencí.

Na počátku byly párky navíc vyráběny z masa, které pocházelo z vlastní farmy Volkswagenu. Automobilka tak navíc ještě chovala prasata a krávy, ale tento způsob se dnes už nepraktikuje. Místo toho pochází maso z lokálních farem a biochovů a jeho kvalita je přísně hlídána. Chuť ani kvalita se prý oproti původním párkům rozhodně nezhoršila.

Recept na výrobu volkswagenských párků je přísně střežené tajemství. Obecně se ví, že párky mají vysoký obsah masa a naopak nízký obsah tuku. Zbytek, zejména co se týče koření, je tajný. Nedílnou součástí je také skvělý pálivý kečup, který si rovněž vyrábí Volkswagen sám, ročně se ho prodá 600 000 lahví. Tak co, už máte hlad? Tak hurá na párek.

Další články

Zavří­t reklamu