válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejpomalejší hudební skladba na světě skončí až v roce 2640

Nejpomalejší hudební skladba na světě skončí až v roce 2640
Zdroj: Wikimedia Commons

Už od roku 2001 zní německým kostelem skladba amerického skladatele Johna Cage. Jejích závěrečných tónů se nikdo z nás nedožije.

Simona Knotkova 7. července 2021

V roce 1985 napsal John Cage skladbu Organ2/ASLSP (As Slow As Possible). Původně byla určena pro klavír, ale o dva roky později ji přepsal pro varhany. I když její název napovídá, že má být hrána „co nejpomaleji to jde“, Cage nikdy neurčil její přesné tempo. V minulosti byla skladba prezentována v rámci několikahodinových vystoupení, od čtrnácti hodin až po dva dny. Rekordmanem je v tomto směru Bazilika svatého Burcharda v německém Halberstadtu, kde skladba hraje už skoro dvacet let. A ještě dlouho hrát bude.

Thumbnail # Poslechněte si nejstarší píseň na světě, která se dochovala v celé podobě
Mohlo by Vás zajímat:

Poslechněte si nejstarší píseň na světě, která se dochovala v celé podobě

Nápad na nejpomalejší zpracování se zrodil v hlavách několika hudebníků a filozofů v roce 1997. Varhany jsou v podstatě nesmrtelným nástrojem, proto na nich skladba mohla být hrána celou věčnost. Protože ty v Halberstadtu měly v roce 2000 639 let, bylo rozhodnuto, že přesně takovou dobu bude hrát i Organ2/ASLSP. Jak to v praxi zní?

Skladba začala 5. září 2001 nejprve pauzou, která trvala až do roku 2003. Následoval dva roky dlouhý tón. K dalším změnám v kompozici dochází v měsíčních nebo ročních intervalech a pokaždé se jedná o velkou událost doprovázenou diváky a živým přenosem. K poslední změně kupříkladu došlo zrovna nedávno, 5. září 2020. Akci nenarušil ani koronavirus, který v Evropě opět nabývá na síle.

„Nedalo se to odložit stejně jako olympiádu nebo Světové ekonomické fórum v Davosu. Změna tónu musela pokračovat. Tak je to dáno v notovém zápisu,“ sdělil vysloužilý profesor sociálních věd Rainer Neugebauer, který vede nadaci John Cage Organ Foundation.

Další změna je naplánována na 5. února 2022. A kdy zazní poslední tón Cageovy skladby? To nám v podstatě může být jedno, protože nikdo z nás ani děti našich dětí a další nejbližší generace se toho nedočkají. Pokud půjde vše podle plánu a nedojde k nečekanému přerušení, Organ2/ASLSP v podání německé baziliky bude dokončena teprve v roce 2640.

Další články

Zavří­t reklamu