válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejpodivnější tank obestírá tajemství, neví se o něm skoro nic

Nejpodivnější tank obestírá tajemství, neví se o něm skoro nic
Zdroj: warhistoryonline.com

V ruském vojenskému muzeu Kubinka, kde je mimochodem vystaveno mnoho naprostých unikátů vojenské techniky z druhé světové války, byl v roce 1995 objeven podivný stroj vejcovitého tvaru. Vypadá spíš jako nějaký bojový prostředek z filmů Star Wars, ale sestrojili ho Němci za druhé světové války. Jinak se o něm neví téměř nic.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2018

Podivné je už to, že tank ozanačovaný jako výrobek 37 (ale spíše známý jako Kugelpanzer) objevili na konci války Rusové v Mandžusku, když zemi osvobozovali od Japonců. Ovšem bylo jasné, že stroj je německé výroby. Němci se snažili Japoncům předávat své technologie a plány, občas i hotové zbraně, jako například torpéda. Kugelpanzer byl dost malý na to, aby se dal převézt ponorkou, takže nejspíš se touhle cestou dostal k Japoncům. Ostatně jen na pacifickém válčišti by snad našel nějaké uplatnění. V tankových bitvách v Evropě nebo Rusku byl naprosto k ničemu.

Jeho osádku tvořil jediný člověk, kterého chránil slabý okolní pancíř. Měl výhled z miniaturního průzoru, pod kterým byl otvor pro pušku nebo samopal. Stroj poháněl dvoutaktní jednoválcový motor. Na zadní straně bylo ještě umístěno menší kolečko, které zřejmě zlepšovalo stabilitu.

Celý Kugelpanzer byl vyroben v továrně Krupp. Do boje se nejspíš vůbec nedostal ani v Mandžusku. Ostatně dodnes se odborníci nemohou shodnout, jak by vlastně takový tančík měl být používán. Zřejmě měl být cosi jako mobilní pozorovatelna, ovšem průjezd džunglemi v Tichomoří by zřejmě nezvládl. A jakmile by ho někdo spatřil, bylo ho možné zničit i bazukou či náloží. Tahle věc zkrátka žádný zvrat ve válce přinést nemohla.

Další články

Zavří­t reklamu