válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejosamělejší strom na světě přežívá na odlehlém ostrově

Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejodlehlejší a tudíž i nejosamělejší strom smrk sitka, který roste na Cambellově ostrově, jenž patří k Novému Zélandu. Nejbližší další strom se nachází 200 kilometrů severněji na Aucklandských ostrovech.

Tomáš Chalupa 19. března 2018

Na Cambellově ostrově žádné další stromy nerostou a přirozenou cestou by se tam nikdy žádný smrk nedostal. Ostatně podnebí je velmi drsné a stromům příliš nepřeje. Smrk byl na ostrově vysazen člověkem, konkrétně to byl bývalý guvernér Nového Zélandu Lord Ranfurly. Ten strom vysadil zřejmě mezi lety 1901 až 1907. Není přesně jasné, proč tak učinil, podle některých zdrojů byl dlouhodobě nešťastný z toho, že ostrov je z ekonomického hlediska zcela k ničemu, a hodlal proto na něm vysadit les, jehož dřevo by se mohlo těžit. Smrk měl být první pokusný balonek, ale zůstalo jen u něj, protože podnebí je tu opravdu drsné.

Smrk na Campbellově ostrově vypadá více jako květák než jako smrk. To opět má na svědomí člověk, tentokrát to byli lidé z místní meteorologické stanice, kteří mu každý rok usekli špičku a používali ji jako vánoční stromek. Stanice se později zautomatizovala a lidé odešli, ale strom už se na každoroční kácení adaptoval a ponechal si svůj nezvyklý tvar.

Strom je starý přes sto let, ale z hlediska botanického je stále v jakémsi juvenilním stádiu. Nikdy na něm totiž nevyrašily šišky. Zkrátka se rozhodl, že se nebude množit a neumožní dalším mladým stromkům, aby zapustily kořeny na tomto nehostinném místě.

Další články

Zavří­t reklamu