válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejosamělejší kačer na světě se jmenoval Trevor

Nejosamělejší kačer na světě se jmenoval Trevor
Zdroj: amusingplanet.com

Niue je ostrov, o kterém jste zaručeně neslyšeli. Nachází se 2400 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu v odlehlé části jižního Pacifiku. Je zajímavý tím, že na této pevnině žil kačer jménem Trevor a nikdo dodnes neví, jak se tam vzal.

Tomáš Chalupa 13. prosince 2019

Trevor se na ostrově Niue objevil po jedné silné bouři. Jak a odkud na ostrov doletěl, je ale i tak záhadou. Na atolu s rozlohou 260 čtverečných kilometrů žádný další kačer nebo kachna nežijí. Jeho lidská populace čítá jen 1600 lidí, velkou část ostrova pokrývají pískovcové útesy a jeskyně, ale jinak je hustě zalesněný. Mnoho turistů přijíždí na ostrov kvůli nádherným plážím a čisté vodě.

Trevora přinesla bouře zřejmě z ostrova Tonga v lednu roku 2018. A Trevor rychle zjistil, že tady se mu líbit nebude. Nejsou tu žádné potoky, jezera nebo mokřady, zkrátka nic z přirozeného prostředí, které kachny k životu potřebují. Našel si ale jakousi bahnitou louži u místní cesty, kde se uhnízdil a stal se populárním členem místní komunity. Dostal jméno Trevor po Trevorovi Mallardovi, což je mluvčí novozélandského parlamentu (anglicky se kachna divoká nazývá Mallard Duck).

Z Nového Zélandu také přiletěla novinářka Claire Trevettová, protože z Trevora se stala rychle celebrita, a napsala o něm článek. Trevor měl také facebookovou stránku a jeho louže byla označena speciální cedulí. Pokud chtěli místní někoho navigovat, často říkali „Zahni za kačerem doprava“ nebo „Je to dva kilometry za Trevorem.“

Místní lidé se o Trevora vzorně starali. Nejen že ho krmili, ale když začala jeho louže vysychat, přijelo hasičské auto a udělalo mu z ní malý rybník. Mezi lidmi se také diskutovalo, zda by nebylo lepší přemístit Trevora na jiný ostrov, kde je více kachen, další navrhovali, aby mu naopak opatřili samičku. Jenže jeho pidirybníček byl velký tak akorát pro jednoho, takže tuto variantu lidé zavrhli.

Všechny další úvahy skončily 26. ledna letošního roku, kdy Trevor zemřel. Bohužel jeho smrt nebyla přirozená, byl napaden psy a svým zraněním podlehl. Kondolenci ke skonu kačera poslalo mnoho lidí, mezi nimi i mluvčí novozélandského parlamentu Trevor Mallard.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu