válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejoceňovanější srbská bojovnice musela předstírat, že je muž. Po válce se dostala do koncentráku

Nejoceňovanější srbská bojovnice musela předstírat, že je muž. Po válce se dostala do koncentráku
Zdroj: theculturetrip.com

Bojovala v balkánském konfliktu i v 1. světové válce, za což se stala pravděpodobně nejdekorovanější ženou vojenské historie. Ani hromada zásluh jí ale nezajistila snadný život v civilu.

Simona Knotkova 29. ledna 2020

Milunka Savić se narodila 28. června 1892 ve srbské vesnici Koprivnica. K ochodu do armády ji zlákal osud jejího bratra, který byl v roce 1913 povolán do druhé balkánské války. Milunka se rozhodla, že ho bude následovat, a s ostříhanými vlasy a pánským oblečením se sama přihlásila k vojsku. Odvodní komise její podvod neprokoukla a poslala ji do bojů. Netrvalo dlouho a Savić obdržela svou první medaili, a po bitvě u Bregalnice byla povýšena na desátníka. Bylo ale jen otázkou času, než její malá lež vyjde najevo.

Na desáté misi utrpěla zranění do hrudníku, které vyústilo v odhalení jejího skutečného pohlaví. Velící důstojník byl novou skutečností šokován. Žena v první bojové linii bylo něco neslýchaného. Na stranu druhou si byl vědom jejích schopností, a proto jí navrhl, že bude přeřazena ke zdravotním sestrám. S takovým údělem Savić nesouhlasila a trvala na tom, aby se opět vrátila do boje. Podle historky prý hodinu stála v pozoru na svém místě a čekala, dokud jí velitel nepovolil vrátit se znovu do armády.

Milunka se objevila také v bojích 1. světové války, kde se zúčastnila například bitvy na Kolubaře. V jiné akci se jí bez cizí pomoci podařilo zajmout dvacet tři bulharských vojáků. Jak přibývaly úspěchy, rostl také počet ocenění, a to i těch zahraničních. Obecně je srbská bojovnice považována za nejdekorovanější ženu válečné historie. O co více se jí však dařilo na frontě, o to méně byl zářivější její civilní život.

Po konci války byla krátce provdaná a porodila dceru. Odmítla nabídku odstěhovat se do Francie, kde mohla pobírat vojenský důchod, a pracovala jako pošťačka v Bělehradu. Po této práci brala každé podřadné zaměstnání, jen aby dokázala uživit své vlastní dítě a tři další dívky, které adoptovala. Mimo jiné pracovala jako uklízečka ve státní bance. Během německé okupace Srbska byla pozvána na slavnostní hostinu pořádanou generálem Milanem Nedićem. Této události se účastnili němečtí důstojníci, a Savić z toho důvodu odmítla přijít. Vyneslo jí to deset měsíců v koncentračním táboře Banjica.

Po propuštění se Milunka vrátila do svého rozpadajícího se domu a žila dál nuzným životem. Teprve na jeho sklonku se dočkala uznání a sdělovací prostředky začaly šířit příběh jejího hrdinství. Mimo jiné poukazovaly na to, v jaké chudobě a neuspokojivé životní situace bývala seržantka nyní žije. Rok poté, 5. října 1973, Milunka Savić zemřela. V Srbsku dnes najdete několik ulic pojmenovaných na její počest.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu