válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejoblíbenější barva Vikingů byla červená, vědci rekonstruovali jejich paletu

Nejoblíbenější barva Vikingů byla červená, vědci rekonstruovali jejich paletu
Zdroj: dailymail.co.uk

Vikingové byli válečníci, většinou vyobrazováni v kombinacích hnědé a černé, v nejrůznějších typech zbroje. Jenže Vikingové byli vyspělý národ a s hnědou a černou si rozhodně nevystačili. I oni milovali barvy a rádi je používali. Vědci dokonce rekonstruovali paletu nejoblíbenějších barev těchto obávaných válečníků.

Tomáš Chalupa 25. června 2018

Vědci analyzovali mnoho vzorků předmětů Vikingů a dokázali určit dvanáct nejobvyklejších barev, které používali. „Když jsme dříve analyzovali vikingské předměty, tak jsme se o jejich skutečnou barvu příliš nezajímali. Částečně kvůli tomu, že jsme neměli technologie na výzkum pigmentu, a pak také proto, že jsme předpokládali, že ty předměty vypadaly tak, jak jsme je našli,“ říká Line Bregnhøi z Národního muzea v Dánsku, který výzkum barev vedl.

Jenže předměty neměly původně takovou bravu, ale vypadaly jinak. Stopy původních barev se dají na nalezených artefaktech identifikovat, a přesně to vědci udělali. Svět Vikingů se tak doslova vyloupl ve zcela jiných barvách.

Zjistilo se také, že barvy měly ve vikingské společnosti velkou úlohu. Barvami hýřili ti, kteří byli mocní a bohatí. Šedí a hnědí zůstávali v průměru. Na vrcholu obliby byla červená, která znamenala moc a sílu. Byla to barva vládců a zřejmě asociovala barvu krve. Rumělka byla také nejdražší barva, její používání bylo obvyklé jen u nejvyšší vikingské šlechty. Nikdo jiný si ji nemohl dovolit. Zelená barva symbolizovala radost. Bílá pak život a mléko. Všechny tyto barvy byly ve vikingské společnosti rovněž hojně používány a byly jimi zdobeny domy i šaty.

Vikingové preferovali barvy syté a výrazné, rozhodně si nelibovali v jemných pastelových odstínech. Barva měla zářit a být vidět hodně z dálky. Barvy jsou podstatné pro každou kulturu a rozhodně by byla chyba si myslet, že vše bylo v minulosti jen hnědé, šedé nebo černé. Platí to pro starověk, stejně jako pro středověk. Jen se vědci musí na zkoumání původních barev více zaměřit, protože artefakty často svou původní barvu dávno ztratily.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu