Pro někoho možná nudný den. Jak by ale bylo na světě krásně, kdyby se častěji vůbec nic nedělo.

Pro někoho možná nudný den. Jak by ale bylo na světě krásně, kdyby se častěji vůbec nic nedělo. | zdroj: vintag.es


Nejnudnější den 20. století? Podle počítače to bylo 11. dubna 1954

TÉMATA: 20. století | události | počítač

user-avatar

Simona Knotková

14. 05. 2019 | 10:00

Vědci dokážou odhalit kdeco, třeba i nejnudnější den novodobé historie. K výsledku se dopracovali pomocí počítačových algoritmů.

I když nám, jako lidem zažívajícím pravidelnou rutinu, může připadat, že nejnudnější den zažíváme neustále, z globálního hlediska to není pravda a ve světě se nepřetržitě něco děje. Nebylo tomu tak ale 11. dubna 1954. Počítač odhalil, že to byl ten nejnudnější den v historii 20. století, ve kterém se nic podstatného nestalo.

K podobnému výsledku dospěli vědci z Cambridge pomocí programu True Knowledge. Ten posbíral okolo 300 milionů dat ze zpráv napříč stoletím a pomocí složitých algoritmů určil, který den v dějinách byl na události nejvíce chudý.

Za pozornost stojí snad jen to, že se v Belgii konaly volby, zemřel fotbalista anglického klubu Oldham Athletic Jack Shufflebotham a narodil se turecký akademik Abdullah Atalar. Jinak ale žádná vražda, žádný politický převrat, nikdo se ze showbyznysu neopil a neukázal bradavku, nuda.

"V tento den nezemřela žádná významná osobnost, nedošlo k žádné velké události, a i když je pro den 20. století typické, že se v něm narodí spousta pozoruhodných osobností, z nějakého důvodu se 11. dubna narodila jenom jedna – Abdullah Atalar, turecký akademik. Ironií je, že tento den je vlastně zajímavý pro to, jak moc je nudný. Pokud tedy nejste Abdullah Atalar," sdělil tvůrce programu Williamd Tunstall-Pedoe.

user-avatar

Simona Knotková

14. 05. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu