válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejnudnější den 20. století? Podle počítače to bylo 11. dubna 1954

Nejnudnější den 20. století? Podle počítače to bylo 11. dubna 1954
Zdroj: vintag.es

Vědci dokážou odhalit kdeco, třeba i nejnudnější den novodobé historie. K výsledku se dopracovali pomocí počítačových algoritmů.

Simona Knotkova 14. května 2019

I když nám, jako lidem zažívajícím pravidelnou rutinu, může připadat, že nejnudnější den zažíváme neustále, z globálního hlediska to není pravda a ve světě se nepřetržitě něco děje. Nebylo tomu tak ale 11. dubna 1954. Počítač odhalil, že to byl ten nejnudnější den v historii 20. století, ve kterém se nic podstatného nestalo.

K podobnému výsledku dospěli vědci z Cambridge pomocí programu True Knowledge. Ten posbíral okolo 300 milionů dat ze zpráv napříč stoletím a pomocí složitých algoritmů určil, který den v dějinách byl na události nejvíce chudý.

Za pozornost stojí snad jen to, že se v Belgii konaly volby, zemřel fotbalista anglického klubu Oldham Athletic Jack Shufflebotham a narodil se turecký akademik Abdullah Atalar. Jinak ale žádná vražda, žádný politický převrat, nikdo se ze showbyznysu neopil a neukázal bradavku, nuda.

„V tento den nezemřela žádná významná osobnost, nedošlo k žádné velké události, a i když je pro den 20. století typické, že se v něm narodí spousta pozoruhodných osobností, z nějakého důvodu se 11. dubna narodila jenom jedna – Abdullah Atalar, turecký akademik. Ironií je, že tento den je vlastně zajímavý pro to, jak moc je nudný. Pokud tedy nejste Abdullah Atalar,“ sdělil tvůrce programu Williamd Tunstall-Pedoe.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu