Z výšky a z dálky vypadá ostrov Severní Sentinel tak lákavě, ale zkuste se k němu přiblížit! | zdroj: galleryhip.com


Nejnepřístupnější místo planety. Tady vás nepřátelští domorodci přivítají krupobitím šípů

TÉMATA: domorodé kmeny | indiscký oceán

Pro většinu z nás je těžké si dnes představit život bez mobilů, počítačů, internetu a všech dalších vymožeností moderní doby. Takto necivilizovaně však žije přírodní kmen Sentinelů na ostrově Severní Sentinel (Severní Stráž) v Indickém oceánu a s civilizovaným světem se ani v nejmenším nehodlá kontaktovat.

user-avatar

Markéta Oderská

17. 12. 2014 | 16:50

Ostrov Severní Sentinel lze poznávat jen z výšky.

Ostrov Severní Sentinel leží v Bengálském zálivu mezi Indonésií a Barmou a je součástí souostroví Andamany a Nikobary. Formálně spadá pod správu Indie, ale de facto se těší úplné autonomii. Každý, kdo se jen přiblíží k ostrovu, je buď zahnán na útěk, nebo rovnou zabit. Z toho důvodu je ostrov přezdíván nejnepřátelštějším místem planety.

Domorodci vás na svou pláž nepustí.

O obyvatelích ostrova známých pod jménem Sentinelové se toho ví velmi málo. Žádnému antropologovi ani jinému vědci tito lidé dosud nedovolili, aby se k nim jen přiblížil. Neznáme tak jejich jazyk, kulturu, obydlí ani způsob, jakým žijí. Před světem je ukrývá hustá, neprostupná džungle a chrání je bariéra korálových útesů. Jde o nejizolovanější přírodní kmen na světě. Jediné, co o nich dokážeme říci, je, že se živí jako lovci a sběrači a že k lovu a obraně používají šípy a oštěpy. Odhaduje se, že na ostrově žije něco mezi padesáti až čtyřmi sty osobami.

Předkové těchto domorodců zřejmě pocházeli z Afriky.

Údajně prý toto etnikum pochází přímo z prvních populací, které sem dorazily v dávných dobách z Afriky, takže tu pravděpodobně žijí už 60 tisíc let. Vzhledem k tomu, že se jejich jazyk značně liší od jazyků ostatních obyvatel souostroví Andamany a Nikobary, zřejmě se vyhýbali kontaktům s jinými kmeny po tisíce let.

Sentinelové se živí lovem a sběrem, zemědělství neznají.

V minulosti se sice civilizovaný svět pokoušel s nimi kontakt navázat, ale pokaždé byli návštěvníci přivítáni sprškou šípů. Zdejší lučištníci například zahnali v roce 1974 na útěk tým dokumentaristů včele s režisérem, jenž se odtud odbelhal s šípem zabodnutým hluboko ve stehně. Domorodce neobměkčily ani různé dárečky v podobě kokosů, nožů, oblečení, cukrovinek, nádobí, zrcadel, plastových kbelíků či gumových míčů. Všechno sice pobrali a zužitkovali, ale o setkání neprojevili nejmenší zájem. Nakonec i indická vláda to po mnoha neúspěšných pokusech vzdala a raději zakázala všem návštěvníkům návštěvu ostrova a vytyčila kolem něj tři míle dlouhou nárazníkovou zónu.

2. srpna 1981 na ostrově ztroskotala tahle velká nákladní loď zvaná Primrose.

V roce 1981 ztroskotala u ostrova nákladní loď z Hong Kongu jménem Primrose a beznadějně uvízla na útesu. Kapitán musel volat vysílačkou o pomoc, aby zachránil posádku před útokem divých domorodců. Helikoptérou je pak museli přepravit do bezpečí. V roce 2006 pak zabili zdejší lučištníci dva rybáře, kteří nelegálně lovili u ostrova. Když se pak helikoptéra snažila na břehu přistát, aby vyzvedla mrtvá těla, zaútočili na ni ostrované svými šípy.

Vrak nákladní lodi Primrose

Domorodci nestáli ani o žádnou humanitární a potravinovou pomoc po ničivé vlně tsunami, která se tu přehnala v roce 2004 a v celé oblasti zabila více než 230 tisíc lidí. Zdá se, že Sentinelové dokázali hrozící katastrofu předem vycítit a zavčas se stáhnout do vyšších poloh. Když pak tři dny po katastrofě kroužil nad ostrovem vrtulník a shazoval dolů potravinové balíčky, vyšel z džungle jeden jediný válečník s lukem a oštěpem v ruce a divoce naznačoval, že nestojí o pomoc.

Letecký záběr prozrazuje, v jakých příbytcích Sentinelové bydlí.

Dnes sice může kdokoli z nás prostřednictvím aplikace Google Earth šmírovat kdekoli po světě a podívat se i tam, kam dosud nevstoupila lidská noha, když si však budete chtít prohlédnout ostrov Severní Sentinel, jediné, co tam uvidíte, bude vrak ztroskotané lodi Primrose. Sentinelové tak vzdorují civilizaci i nejmodernějším technologiím včetně satelitům z vesmíru. Před zvědavými zraky je ukrývá hluboká džungle a jejich život tak nadále zůstává jedním velkým tajemstvím.

Ostrov o velikosti 72 km2 pokrývá z velké části džungle.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

17. 12. 2014 | 16:50

Zavří­t reklamu