válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejnebezpečnější selfie na světě bylo pořízeno u černobylské sloní nohy

Nejnebezpečnější selfie na světě bylo pořízeno u černobylské sloní nohy
Zdroj: atlasobscura.com

Kdo by se dobrovolně nechal fotit u nejsmrtelnější známé látky na světě? Jeden muž určitě - Artur Kornejev. Byl to také on, který se k nechvalně proslulé "sloní noze" několikrát vydal.

Simona Knotkova 20. června 2019

Jedenáctitunová masa hmoty, která by dala smrtelnou dávku radiace každému, kdo by vedle ní stál déle než dvě minuty – tak se o takzvané sloní noze mluvilo v době jejího objevení v prosinci 1986. Tehdy vydávala záření o velikosti cca 10000 rentgenů. Hladina radiace za tu dobu klesla, ale nic to nemění na skutečnosti, že se jedná o asi nejnebezpečnější látku na světě.

Odborně ji nazýváme korium. Jedná se o lávovitou směs štěpeného materiálu, který vzniká v jádře reaktoru při přehřátí. Kromě jaderného paliva ho tvoří regulační tyče, štěpitelné látky a části stavebních materiálů poškozených havárií. Po roztavení reaktoru tato žhavá směsice vytekla ven a zformovala dva metry vysoký útvar připomínající sloní nohu. Existovaly obavy, že substance prosákne hlouběji a otráví pitnou vodu. Podle poslední zprávy z roku 2016 se ale masa od doby svého objevu nijak zásadně nepohnula. Kvůli probíhajícímu jadernému rozpadu je pouze o něco teplejší.

První snímky sloní nohy pořídil dálkově řízený robot. Důkladně ji zmapovat a určit hodnoty radiace mohl ale teprve člověk. Kazašský jaderný inspektor Artur Kornejev, zástupce ředitele sarkofágu, byl jedním z těch, kteří se do její bezprostřední blízkosti vypravili v minulosti několikrát. Je to také on, kdo pořídil asi nejnebezpečnější selfie na světě – pomocí samospouště a blesku se zvěčnil u koria.

Fotografie je kvůli radiaci zrnitá a blesk v tmavé místnosti na ní vytváří kazy. Strašidelnou atmosféru dotváří rozmazaná postava Kornejeva, který se pokouší před samospouští rychle dostat do záběru. Pozorovatele zvenčí pravděpodobně i šokuje, že muž na sobě nemá žádné ochranné pomůcky.

Častý pobyt vedle tun radioaktivního materiálu se na Kornejevově zdraví ostatně neblaze podepsal. Když ho v roce 2014 naposledy zpovídal New York Times, trpěl šedým zákalem a množstvím dalších zdravotních problémů. Tehdy pracoval na novém obřím krytu, který měl zahalit původní dosluhující sarkofág. S návštěvami sloní nohy už jednou provždy skončil.

Černý humor mu ale stále nechybí. Na otázku amerického deníku ohledně zdravotního stavu odpověděl: „Sovětská radiace je ta nejlepší radiace na světě.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu