válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejnebezpečnější muslimka na světě má české jméno Irena Horak. Proč se tahle křehká blondýnka „zasnoubila“ s al-Kajdou?

Nejnebezpečnější muslimka na světě má české jméno Irena Horak. Proč se tahle křehká blondýnka „zasnoubila“ s al-Kajdou?
Zdroj: thenypost.files.wordpress.com

Tajemná, nebezpečná žena. Takovými přívlastky titulují nejen zpravodajci a protiteroristické organizace, ale i média 35letou pohlednou blondýnku, která si říká Amina. Její pravé jméno však zní velmi česky: Irena Horak. Pochází totiž z české komunity žijící v Chorvatsku. Co se stalo, že se dívka ze slušné katolické rodiny zapletla s nejobávanější teroristickou organizací na světě?

Jan Kyzlink 19. září 2014

Na to nedokáže odpovědět ani rodina této dívky, která je počínáním své dcery naprosto zděšena. Než totiž přestoupila k islámu, byla Irena podle slov svých bývalých přátel naprosto normální, veselou dívkou s normálním zájmy. Závodila v atletice, studovala na Fakultě sociálních studií v Záhřebu, chodila s přáteli na večírky a jejím cílem bylo pracovat s postiženými dětmi. Jenže pak nastal v jejím životě naprosto radikální obrat.

Irena Horak bývala dříve zdatnou atletkou, než začala běhat za muslimskými muži

Irena Horak bývala dříve zdatnou atletkou, než začala běhat za muslimskými muži

Začalo to v roce 2008, kdy se Irena Horak na jedné svatební oslavě seznámila s muslimským právníkem z Londýna. Irena se do něj bláznivě zamilovala, všeho nechala a odjela za ním do Londýna. Z lásky ke svému novému příteli se zřekla víry v Krista a nadšeně se pustila do studia koránu. Jenže jak se ukázalo, byla v islámské víře mnohem horlivější než její muslimský přítel. Ireně začalo vadit, že není tak zbožný jako ona a že se prohřešuje proti víře. Pil totiž alkohol a zaspával i ranní modlitby v mešitě. Ireně došla nakonec trpělivost, vlažného muslima pustila k vodě a odjela nazpět do Chorvatska. Islám však neopustila.

Radikální proměna ze západní křesťanské dívky v zahalenou muslimku

Radikální proměna ze západní křesťanské dívky v zahalenou muslimku

„Naprosto změnila svůj životní styl i způsob oblékání,“ konstatovali ke svému zděšení její chorvatští přátelé. Většinu volného času trávila modlitbami v záhřebské mešitě. V roce 2010 dokonce přišla o práci v pečovatelském ústavu, protože se nechtěla vzdát nošení muslimského šátku. V tu dobu už si namlouvala šéfa al-Káidy Anwara Al-Awlakiho, kterého měly v hledáčku americké tajné služby. Tento „Usáma Bin Ládin internetu“, jak se mu přezdívalo, neustále přiléval olej do ohně islámského radikalismu a k bombovým atentátům a vraždám inspiroval mnohé džihádisty.

Ireně tento muslimský kazatel naprosto učaroval

Ireně tento muslimský kazatel naprosto učaroval

Irenu s ním seznámil bývalý muslimský přeběhlík Morten Storm z Dánska, který se s Awlakim spřátelil v době, kdy sám vstoupil do řad al-Káidy. Přátelství těch dvou bylo natolik důvěrné, že Awlaki Storma požádal, zda by mu nedohodil nějakou blonďatou muslimku ze Západu. Awlaki byl sice v té době již ženat se dvěma ženami, to však muslimskému kazateli evidentně nestačilo. „Ani v nejbujnější fantazii by mě nenapadlo, že najdu nějakou ženskou, která bude ochotná za ním vycestovat do Jemenu a vzít si ho,“ svěřil se Storm nedávno novinářům s pocity, které měl, když na facebookové muslimské stránky zrovna uveřejňoval Awlakiho nabídku. Už po dvou dnech mu přišla odpověď. Ze stovek facebookových přátel se jako jediná ozvala právě Irena Horak.

Irenu dohodil šéfovi al-Káidy jeho dánský přítel Morten Storm

Irenu dohodil šéfovi al-Káidy jeho dánský přítel Morten Storm

Na jaře 2010 se Storm s Irenou setkal ve Vídni a pustil jí krátké video, které pro ni speciálně natočil al-Awlaki. Oblečen do bílého oděvu na růžovém pozadí s květinovými motivy promlouval charizmatický muslimský vůdce do duše vyvolené blondýny a dohnal ji prý tehdy až k slzám. Na oplátku pro něj nahrála rovnou dvě videa, v šátku a bez. V tom druhém, kde se svému nápadníku předvedla v dlouhých plavých vlasech, mu vzkázala: „Bratře, to jsem já bez šátku, takže můžeš vidět mé vlasy. Doufám, že budeš se mnou šťastný.“

Blonďatá Amina překonala všechna očekávání chlípného muslimského kazatele

Blonďatá Amina překonala všechna očekávání chlípného muslimského kazatele

Šéf al-Káidy později dánského dohazovače nadšeně informoval, že se s Aminou oženil a že naprosto nezklamala jeho očekávání, ba právě naopak. „Je o moc lepší, než jsem doufal!“ napsal mu. Ani on, ani Irena však netušili, že Storm už v té době byl dvojitým agentem, který vyzvídal pro americké i dánské zpravodajské služby a že Awlakiho snoubence před odjezdem do Jemenu potají namontoval do kufru sledovací zařízení. Irena se sice na příkaz svého snoubence kufru hned zbavila a do jeho domu vstoupila jen se dvěma igelitkami v ruce, ale díky pokračujícímu přátelství se Stormem Spojené státy v září 2011 šéfa al-Káidy přece jen v Jemenu vystopovaly a krátce na to jej při útoku amerických bezpilotních letounů zabily.

Blonďatá Amina je postrachem Západu, protože plánuje sebevražedný atentát

Blonďatá Amina je postrachem Západu, protože plánuje sebevražedný atentát

Irenu smrt jejího muže tak zdrtila, že přísahala vrahům pomstu. Pro online časopis al-Káidy „Inspire“ napsala: „Chtěla bych se zapojit do sebevražedných teroristických útoků … (…) Chci být zabita stejným způsobem jako můj muž.“

Ačkoli al-Káida její nabídku prozatím nevyslyšela, pro Západ tato blonďatá fanatička představuje skutečnou hrozbu. Nikdo nedokáže odhadnout, co se jí odehrává v hlavě. Rodiče, její sestra-dvojče, přátelé – ti všichni nechápou její proměnu a žijí ve strachu, co všechno je ve své fanatické víře schopna udělat. Vzdala se už mnohého – koníčků, práce, domova, rodiny, přátel, své kultury i identity… Obětuje nakonec i svůj život?

Co můžeme od ženy jménem Irena Horak v budoucnu očekávat?

Co můžeme od ženy jménem Irena Horak v budoucnu očekávat?

O vlastní život se bojí i dánský agent, který použil naivní dívku jako medovou návnadu k dopadení hledaného teroristy. Protože celý příběh nedávno zveřejnil v médiích a vydal o něm i vlastní knihu, musí ho teď blonďatá Amina k smrti nenávidět.

Další články

Zavří­t reklamu