Chlapec si pomáhal malými podvody, aby se dostal k námořnictvu.

Chlapec si pomáhal malými podvody, aby se dostal k námořnictvu. | zdroj: allthatsinteresting.com, uso.org


Nejmladšímu americkému vojákovi bylo teprve 12 let. V armádě ho čekal také brzký konec

TÉMATA: druhá světová válka | americká armáda | námořnictvo | děti

user-avatar

Simona Knotková

29. 10. 2018 | 12:00

V rodném listu měl zapsán jako rok narození 1930. Ani to mu ale nezabránilo, aby jako dvanáctiletý naskočil do bojů 2. světové války. A ku podivu mu to dokonce procházelo.

Zatímco jeho vrstevníci si ještě hráli na hřišti a pomalu začínali koukat po holkách, Calvin Graham měl ve svých jedenácti letech poněkud jiné ambice. Ve světě v roce 1941 zuřila válka a on měl sen – přidat se k americkému námořnictvu. Sám přišel v nelehké době o otce a doma ho trýznil násilnický otčím. O událostech za oceánem se dozvídal díky práci kamelota a občasného doručovatele telegramů. "Začněme tím, že jsem nesnášel Hitlera," nechal se později slyšet. Když na válečné frontě navíc zahynuli jeho bratranci, dospívající Texasan byl rozhodnutý. Za každou cenu narukuje.

Aby budil zdání dospělého mladého muže, začal se už v brzkém věku holit a doufal, že tak uspíší růst vousů. Doma si také nacvičoval hlubší hlas a nosil bratrovo vytahané oblečení, které mělo skrýt jeho 54 kilogramů. Americká armáda tehdy nabírala pouze chlapce starší sedmnácti let. Pokud chtěl narukovat šestnáctiletý, potřeboval k tomu písemný souhlas rodiče. Zfalšovat podpis matky a ukrást notářské razítko z místního hotelu bylo pro Calvina tím nejmenším. Obavy měl ale z následné prohlídky u zubaře, kde si už s podvodem nemohl vystačit.

Záměrně se zařadil za čtrnáctiletým a patnáctiletým chlapcem, kteří byli nakonec puštěni dál. Zubař jeho nízký věk samozřejmě hravě odhalil, ale Calvin začal argumentovat právě povolením, které dostali chlapci před ním. Doktor neměl chuť se dohadovat, a tak ho nakonec poslal dál. Calvin Graham se tak oficiálně stal příslušníkem amerického námořnictva. Bylo mu pouhých dvanáct let.

Velitelé se během výcviku s nejmladšími vojíny nijak nepárali a záměrně je trestali mílemi navíc nebo nošením těžkých nákladů. Přes počáteční těžkosti se Graham v říjnu 1942 dostal na palubu bitevní lodi USS South Dakota. Měsíc po vyplutí se loď účastnila bojů u Guadalcanalu. Calvin byl během nabíjení protiletecké zbraně zraněn střepinou granátu. I s poraněným obličejem ale dál pokračoval v plnění služby a pomáhal dalším zraněným vojákům dostat se do bezpečí. Za své zásluhy byl oceněn Bronzovou hvězdou a Purpurovým srdcem. Nikdo mladší podobná ocenění nezískal.

Pravdu o jeho věku brzy odhalila matka. Ta si celou dobu myslela, že její syn je na návštěvě u babičky. Když ho spatřila pózovat s čerstvě nabytými metály v novinách, ihned kontaktovala armádu a Calvina nahlásila. Místo dalších bojů a poct tak chlapce čekal tříměsíční pobyt v texaském vězení. Na svobodu se dostal teprve díky sestře, která o jeho případu informovala tisk a ten spustil kampaň za jeho osvobození.

Stejně jako si časně oblekl vojenskou uniformu, tak rychle ho stihly i další životní události. Už v sedmnácti letech byl rozvedeným otcem jednoho dítěte, který prodával předplatné k magazínům. Následující roky se marně snažil, aby mu všechna jeho sebraná ocenění byla zase vrácena. V roce 1976 napsal dopis do Bílého domu nově zvolenému Jimmymu Carterovi a konečně se dočkal opětovného získání Bronzové hvězdy. Dalších deset let ale musel bojovat o to, aby mu byly uznány všechny benefity stejně jako ostatním veteránům. Purpurové srdce bylo jeho rodině vráceno až v roce 1994, dva roky po Calvinově smrti.

Do armády se pokusil vrátit jako sedmnáctiletý v roce 1948. Během výkonu služby ale nešťastné spadl z mola a kvůli poraněným zádům se musel kariéry námořníka navždy vzdát.

user-avatar

Simona Knotková

29. 10. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu